Bedelli Askerlik Özel Dosyası

Kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak bedelli askerlik yapacak olan vatan evlatlarına yönelik yardımcı bir yazı yazmaya çalıştım. Burada yazılanlar Samsun’da Esentepe Kışlası olarak geçen 15. Piyade Eğitim Tugayı 5. Piyade Eğitim Taburu’nu kapsamasının yanı sıra tüm ülkedekiler için referans noktası olabilir.

5. Piyade Eğitim Taburu’na Çarşamba Havalimanı’ndan ulaşmak için ise BAFAŞ kalkıyor. Fiyatı 13 TL ve bununla şehir merkezine vardığınızda Cumhuriyet Meydanı’nda ise 2 numaralı doblo tarzı dolmuşları kullanabilirsiniz. Birliğin 200 metre aşağısından bırakıyor. 3 TL gibi bir fiyatı var.

Bu arada şehirde vakit geçirecekler için Samsun gezi yazımız da mevcut, aile salonumuz yoktur.

Bedelli Askerlik Öncesi Alınacaklar ve Yapılacaklar

Alınacaklar

 • 7 adet yeşil don, atlet, çorap (bu adedi siz değiştirebilirsiniz ama bu rakam bana çok ideal geldi.)
 • 2 adet termal içlik (Kışın gidiliyorsa…)
 • Yeşil bere, eldiven ve boyunluk (Kışın gidiliyorsa mutlaka alın, bazen çıkarttırıyorlar ama yanınızda bulunsun. Çaktırmadan, çaktırmadan…)
 • 1 adet eşofman takımı (Kişisel, renk vesaire önemli değil. Akşamları ve hafta sonları giymek için.)
 • Bot vatkası ve silikon tabanlık (Silikon tabanlık önemli, ayağınızı vurabilir. Sanırım Decathlon’da iyilerinden varmış.)
 • Siyah bot boyası
 • Traş köpüğü ve bolca traş bıçağı (Eğer az sakalınız varsa ya da az çıkıyorsa akşamdan traş olabilirsiniz ama sabah erkenden olmanızı tavsiye ederim. Ciddi kontrol ediliyor ve azar yiyorsunuz.)
 • Yüz ve el kremi (Özellikle yüz kremi önemli, cildiniz tahriş oluyor. Balzam alan da var ama krem iş görüyor, en kötü pudra da sürersiniz o da rahatlatıyor.)
 • Kolonya, traş losyonu (Tütün kolonyası olmayacak, değerine bakıyorlar. %60 mı ne galiba, tam emin değilim. Yani yüksek alkollü kolonyalar içeri alınmıyor, DİKKAT!)
 • Diş fırçası ve macunu
 • Terlik (Önü kapalı olanlardan alırsanız daha rahat edersiniz, çok steril bir ortama gitmiyorsunuz en nihayetinde.)
 • Asker ipli cüzdan (Bu çok aman aman şart değil ama rahat ederim derseniz alın. Bu arada içeride otomatlar var ve bankamatik oluyor ama bankamatiğe de öyle kafanıza göre gidemiyorsunuz. 1 banka kartı, 1 kredi kartı, 200 TL gibi nakit bir para ve 5-15 TL bozuk para koysanız yeterli olur gibi…)
 • 2-3 adet tuvalet kağıdı, 1 büyük ıslak mendil, 10 adet selpak (Bunlar sadece tuvalette değil, aynı zamanda hasta olduğunuzda burnunuz düşmesini engelleyecek ve evet! Maalesef hasta olacaksınız.)
 • Tırnak makası
 • Traş çantası; temiz ve kirli çamaşır torbası (Dolaplarınızın bir düzeni var, bunlar şart. Bunlara koymazsanız atıyorlar.) file (banyoya giderken eşyalarınızı fileye koyup gidiyorsunuz.)
 • Şampuan, sabun
 • Ankesörlü telefon kartı (Türk Telekom‘dan 4 TL’lik olanı alabilirsiniz. Siz onu arar sonra Samsun alan kodu olan 362’li numarayı karşınızdaki arar. Ne olur ne olmaz. Bu arada Vodafone çok çekmiyor, Türk Telekom idare eder. En iyisi Turkcell gibi duruyor.)
 • Havlu, el havlusu (Onlar veriyor ama titizseniz ekleyebilirsiniz, eğer gerçekten titiz iseniz yastık kılıfı da getirebilirsiniz; size kalmış. Yapanlar var.)
 • Kulak tıkacı (Çok büyük öneme sahip. Atışta değil, uyurken horlamalardan kaçmak ve sesi azaltmak için mutlaka ama mutlaka alın.)
 • Asma kilit (Bavulunuzu sivil eşya deposuna koyacaksınız. Bir onun içinde bir de botunuzu kitlemek için. Gerek yok demeyin, kimse babanızın oğlu değil. İşinizi garantiye alın. Sivil depo ara sırada 15 dakikalığına açılıyor merak etmeyin.)
 • CASIO asker saati (İlla CASIO olacak diye bir şey yok ama nostalji olsun derseniz alın. Bir saatiniz mutlaka olsun, her şey saate bağlı işliyor. İçtima, yemek saati, yat-kalk vesaire vesaire…)
 • Kamerasız tuşlu telefon (Powerbank yasak, şarj sıkıntı olmuyor. Koridorlarda 16’lı prizler var. Sıra da olmuyor. Kimse de çalmıyor. Tuşlu telefonu kim, ne yapsın!)
 • Askercell (Turkcell’in 5 cep ve 2 sabit telefon ile görüşmenize imkan sağlayan hattı, bunu askere girişte aldığınızda telefonunuzun arkasına sticker takıyorlar, aramalarda buna bakıyorlar. 110 TL gibi bir fiyatı var. 🙁 – Bu arada bir arkadaşınızla girecekseniz birbiriniz numarasını tanımlamayı unutmayın kağıda. Sonra arayamazsınız.)
 • Demir Askı (2 tane götürseniz kafi, biri askerî kıyafetler için diğeri de kişisel kıyafetleriniz için.)
 • Not defteri, kalem (Yazılar için siyah ve imzalar için mavi), kitap (iyi bir okursanız minimum 3 tane götürün çünkü bolca vaktiniz olacak. Hatırlatırım Instagram yok!)

Askerde verilenler ise: el ve banyo havlusu, bot, pantolon, gömlek, revir gömleği (mavi deli gömleği gibi) parka ve kep/şapka. Havlular ve revir gömleği hariç hepsini giderken geri alıyorlar. Bilginiz olsun. Çökemezsiniz.

Yapılacaklar

Sevk belgenizin 2-3 tane çıktısını alın. 1 tanesini askerde vereceksiniz. Belli bir tarihten sonra e-devlet üzerinden alamayacaksınız. O yüzden bu kısım önemli. Eğer sevk kağıdınız sisteme düşmezse, askerlik şubesi ile gecikmeden görüşün.

Kişisel e-posta hesabınızı kardeşinizde ya da yakın bir arkadaşınızda açtırın. Aksiyon almanız gereken e-postaları kaçırmamış olursunuz. “Out of Office” bildirimlerinizi kurmayı unutmayın, gerekirse sosyal medya durumlarınızı güncelleyin.

Telefonunuzu Samsun’da nereye bırakacağım derseniz, ona bir çözüm ortaya çıkmış. Nizamiye’nin tam karşısında Ali Bakkal var. Hakikaten bakkal ve telefonunuzu 5 TL’ye emanet olarak bırakabiliyorsunuz. Ben bırakmadım ama şarjını doldurup bile veriyormuş. Bu arada diğer eşyalar konusunda da yardımcı oluyor. Her şey var neredeyse…

Son olarak mükellef bir kahvaltı, çok iyi akşam yemeği yiyin. Sonrasında çok ararsınız. Gideceğiniz yer okul, otel değil; KIŞLA! 🙂

Bedelli Askerlik Sırasında Yapılacaklar

Günlük olarak sabah 6.00 kalk saati ama traşta sıra olacağını ve tuvalet macerası olacağını var sayarsak 5.30 gibi kalkabilirsiniz. Hızlı bir içtima ve “mükellef” bir kahvaltının ardından mıntıka başlıyor. Sonra öğlene kadar eğitim veya gündemde ne varsa… Öğle yemeği 12.00-12.00 gibi oluyor. Öğle yemeğinden sonra hemen hemen 1 saatlik bir istirahat vaktiniz olur. Bunu uyumak, dinlenmek, kitap okumak için kullanabilirsiniz. Sonrasında içtima ile akşam yemeğine kadar eğitime devam ediliyor. Akşam yemeğinden sonra 8.45’e kadar istirahat vakti. Bu istirahat vaktinden bizim birlikte eşofmanlarla takılabiliyorduk. Sonrasında 10.00’da ışıklar kapanır. Koğuş nöbeti tutacakları ayarlarsınız koğuş içinde ve günü bitirmiş olursunuz. Genel anlamda günler böyle geçiyor.

İstirahat zamanlarında serserilik yapmayın ve dinlenin. Çünkü çok yorulacaksınız. Askerliğin %80’i ayakta beklemek ve yürümekle geçiyor.

Haftalık olarak ise şöyle özetleyebilirim: İlk hafta kayıt evrakları, evraklar için 2 megapiksellik web cam’den fotoğraf çekimleri, iğne olunması (1992 öncesine 2 adet (tetanoz ve diğer hastalıkları kapsayan aşı, 1992 sonrasına tek aşı – Bu arada tetanozu dışarıda olursanız orada yapmazlar. Tetanoz birazcık yakıyor kolunuzu birkaç gün üzerine yatmakta zorlanabilirsiniz. Sivilde yaptırmak mantıklı olabilir.), selam ve emirleri öğrenme gibi eğitimlerle geçiyor.

İkinci hafta ise atış hazırlıkları, G3 piyade tüfeğini inceleme, söküp-takmayı öğrenme ve atışların yapılması. 3 adet 7.62 mm G3 mermisi atacaksınız, öyle ya da böyle. (Benim gibi atışta başarılı olursanız 🙂 sizi spor testine tabii tutacaklar. Bölüklerinde başarılı askerlere yemin töreninde plaket veriliyor. Ha bir de birliğe ilk katılana da plaket veriliyor.)

Bu arada bu birlik için parantez açayım. Eğitim alanı uzak uygun adım ile 20 dakika civarında sürüyor. “Eğitim Alanı Uygun Adım Marş” denildiği zaman anlayın ki baya bir vaktiniz var. Gerçi vakitten bol ne var ki! 🙂

Son hafta ise prova hazırları, marşları (Piyade Marşı, Vatan Marşı, İzmir Marşı, İstiklal Harbi Marşı gibi…) ezberleme ile geçiyor. Eğitim zamanlarını böyle düşünebilirsiniz.

Bazı eğitim zamanlarında Kızılay ve ÇŞGB seminerleri veriliyor. Bazen de akşamki istirahat saatlerinde gece eğitimleri veriliyor. Aman ben duymadım, bilmiyorum demeyin.

Bedelli Askerlik Sırasında MUTLAKA Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Emirlere MUTLAKA uyun.
 • Asla ve asla bacak bacak üstüne atmayın.
 • Komutana selam vermeden geçmeyin, uygun şekilde verin. Verdiğinize vereceğinize pişman olmayın. Sadece kendi komutanınıza değil, hepsine. Hepsi size ceza verebilir. Şınav çektiğinizle kalırsınız.
 • Şınav demişken bir parantez açalım: Şınav çekerken kaç oldu sorusuna mutlaka SIFIR! diye cevap verin. Yani başa almak istemiyorsanız.
 • Komutanlarınıza hocam, abi, beyfendi vb. kalıplarla asla seslenmeyin. Ağız alışkanlığı oluyor, seçe seçe, tane tane…
 • AKN yasak yani. Alkış, küfür ve nara!
 • Akıllı telefon sokup, canlı yayın veya fotoğraf çekilmeyin. Takip ediliyor. Askerliğiniz yanar.
 • Kimseyle takışmayın, kavga etmeyin. Haklı olan siz olsanız dahi…

Bedelli Askerlik Sonrasında Yapmanız Gerekenler

 • Terhis belgenizi saklayın, aynı iş yerinde iseniz bazıları fotokopisi istiyor.
 • Belli bir süre sonra asker maaşı gibi bir şey yatacak, bunu PTT üzerinden takip edin.
 • Sivil hayata tekrardan alışmaya çalışın ve kendinizi komando gibi anlatmayın. Piyadesiniz siz, piyon asker… 🙂

Sorularınız olursa yorum kısmımızdan bize iletebilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

 1. Merhaba ben 6 nisanda koceli/kandırada bedelli askerlik yapacağım. Telefon konusunda, tuşlu akılsız bir telefon alıp hattımı da bavula saklayarak telefonumu birlikte kullanma imkanım olur mu sizce?

  1. Merhaba,

   Öncelikle hiçbir yerde tuşlu telefonun alındığını duymadım. Orada önemli nokta kameranın olmaması. Böyleyse telefonu saklamana gerek yok, sadece girişte Turkcell’in “Askercell” hattını zorunlu tutuyorlar. Kendi hattını da sokabilirsin ama kişisel hat yasak, ona göre. Saklayabilirsen içeride takıp kullanırsın. Zaten Askercell almayıp kişisel hat kullananlar vardı. Sadece Askercell almadığında telefonun arkasında bir sticker olmayacak oradan anlarlar. Bazı yerler katı, bazı yerler o kadar üzerine düşmüyor. Kocaeli nasıl hiçbir fikrim yok açıkçası.

   Hayırlı tezkereler!

 2. İyi günler bende bedelli askerliğimi 10 haziranda samsunda sizin yaptığınız yerde yapacağım ortam nasıl komutanlar birde yemin töreni ne kadar sürüyor çok zorluyorlar mı

  1. Merhaba,

   İyi arkadaşlıklar bulursan ortam güzel, kışla da fiziki açıdan rahat, pis değil. İyi bir zamanda gidiyorsun, soğuk çekmeyeceksin ama esebilir Karadeniz malum. Uzun dönemli hava durumunu kontrol etmeni öneririm çünkü tepe ve yamaçta kalıyor. Yemin töreni 1 buçuk saat falan sürüyor. Öğlen 2, en geç 3’te eşyalarını teslim etmiş olursun, sistemi değiştirmezlerse tabii. Bana göre zorlamadılar, manga komutanımız rahattı. Ancak bu durum komutanına bağlı olarak çok değişiyor. En nihayetinde acemi er olduğun için ekstrem durumlar söz konusu değil. Fırlamalık yapmazsan daha doğrusu bölük olarak yapmazsanız sıkıntı çıkmaz.

   Şimdiden hayırlı tezkereler!

 3. Merhabalar haftaya ben de samsuna gidiyorum bir kaç sorum olacak…çok eşya götürmeye gerek var mı kantin nasıl herşey bulunuyor mu ? Sigara hangileri markalar var yanımda mı götürmeyilim ? Atmler hangi bankalar ? Akıllı telefon ile yakalanırsak ne ywpıyorlar bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Merhaba Murat,

   Yazıdaki liste haricinde ek bir şey götürmene çok gerek yok. En önemlileri onlar… İçeride tuhafiyede var, orada her şey bulunuyor. Kullandıkça da alabilirsin.
   Bir büyük bir de küçük kantin var, eksik bir şey yok. Hatta içeride özel dönerci ve pideci bile var, öyle düşün. Sigara kantinde var ama en azından 3-4 gün yetecek kadar sok. Düzeni bilemeyeceğin için sigarasızlıktan elin ayağın titremesin. 🙂 Sigara kullanan birisi değilim ama “Bu sigara yokmuş abii.” diyeni görmedim, duymadım.

   ATM sadece Garanti Bankası var sanırım, biraz uzak bir yerde kullanmadım ama nakite pek ihtiyacın olmayacak. Kart geçiyor her yerde. Girerken 200 TL alsan yanına ferah ferah yeter. O da otomat kartına para yüklemek için. (Otomat kartını içeride alıyorsun, buluyorsun – uzun dönemlerden, onbaşılardan)

   Akıllı telefonla yakalanırsan, cezai yaptırımı varmış hatta askerliğini bile yakabilir deniyordu komutanlar tarafından çünkü bizden önceki dönemlerde YouTube’dan canlı yayın yapmış gerzeğin teki. Özellikle dikkat ediyorlar. Arama da yapıldı hatta. Bilgin olsun.

   Dipnot: Bunlar benim bağlı olduğum kışlaya ait, Samsun’da farklı kışlalar da var.

   Hayırlı tezkereler!

  1. Merhaba,

   Aslında görünmeyecek olmasından dolayı çok önemli değil, bizde görünmediği zaman yeşil olmayanları sıkıntı etmediler (çünkü göremediler) ama takan yerler varmış diye duydum. Benim birliğimde içeride tuhafiye vardı, çok gerekirse öyle yapar alırsın mesela.

 4. Herşeyi güzel hoş anlatmışsın fakat bedelli askerler için esentepe kışlası otel kadro askerler için kışla bedelli gidecekler düşünmeden gitsinler çok rahat bedelliler için

  1. İyi de ben kötü anlatmadım ki zaten… Nerede karıştık? Hiç düşünmeden gitsinler, düşünmeye pek ihtiyaç çünkü. Orasında ortak paydadayız.

 5. Merhaba. Akıllı telefonla teslime gidildiğinde, telefonu teslim mi alıyorlar yoksa içeri sokmaya çalışmış gibi işlem mi yapılıyor? Ben daha önce Aydın’a gitmedim mesela ve haritaya ihtiyacım var. Akıllı telefonla evden çıkmamalı mıyım? Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Teslim alma gibi bir şey yok, görürlerse sokmazlar içeri. İşlem yapacaklarını sanmıyorum girişte ama içeride bulunursa işlem yaparlar, orası kesin.
   Daha öncesinde nasıl ulaşabileceğini öğrenip gidersin ki kışlanın yeri bellidir. Sora sora Bağdat da kışla da bulunur elbet. Akıllı telefon sokan da oldu, sokmayıp kendini garantiye alan da… Kişisel tercih. Bu konuda bir yönlendirme yapamam maalesef. Ben götürmedim ama…

   Hayırlı tezkereler şimdiden.

   1. Teşekkür ederim. 14 Mayıs’ta teslim olduğum Aydın Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’ndan bugün terhis oldum. Akıllı telefonumu girişte teslim aldılar, çıkarken verdiler. Kuruma göre uygulama farklılığı olabiliyor galiba. Deneyerek öğrenmiş olduk bunu da:).

    1. Biz de bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Artık omuzlardan bir yük daha kalkmış oldu. 🙂 Yolunuz açık olsun!

 6. Merhabalar, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yol izni ile ilgili bilginiz var mı?
  İstanbul’da ikamet ediyorum. 1 gün mü yoksa 2 gün mü olduğunu öğrenirsem ona göre bilet alacağım.
  Ve ya 1 güne göre biletimi alsam, fakat yol iznim 2 gün ise 1 gün erken teslim olabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Sistemi ve nasıl ölçüldüğünü tam olarak bilmemekle beraber benim ikametgahım Bursa’ydı 2 gün olarak verdiler yani pazartesi girdik. İstanbul’da yaşayan arkadaşım da aynı şekildeydi. Buna göre hesaplayabilirsiniz.

   Erken teslim olabilirsin tabii ama bunu kesinlikle önermem. Pişman olma ihtimalin %90. Ne kadar geç o kadar iyi. Yine de tercih senin. Biz pazartesi öğleden sonra giriş yapmıştık. Öğlen birliğin önünde ol. İşlemler başlasın.

   Hayırlı tezkereler.

 7. Çok teşekkür ederim yazınız için çok faydalı olacağına inanıyorum. Aynı yerde temmuz ayında askerliğimi yapacağım. Bir kaç sorum var size müsait olduğunuzda yanıtlarsanız çok memnun kalırım.
  Fiziki şartlar nasıl?
  -koğuşlar kaç kişilik
  -duş ve tuvalet durumları nasıl
  -duşlarda sıra oluyor mu ve duşları kaç günde bir kullanabiliyoruz
  -düzenli olarak kullanmamız gereken ilaç varsa bunu nasıl temin ediyoruz
  -girişte ve daha sonrasında çanta dolap araması var mı ?

  1. Öncelikle merhaba İbrahim,

   Fiziki şartlar gayet iyi. Yataklardan, odalardan bir sıkıntı çekmedik. Kış olduğu için camlar kapalı ama o camları açıp havalandırmak o koğuştakilere bağlı. Yani şartları iyileştirmek sizin elinizde.

   – Koğuşlar ortalama 25 kişilik.
   – Duş haftada 2 kere Salı – Perşembe. Tuvaletler her gün temizleniyor zaten. Kış olduğu için bir tek fazla pislik çamur oluyordu. Ekstrem bir durum olmadı o konuda.
   – Duşta ortalama süre 5-7 dakika arası. Sona kalan mıntıka yapabilir, o yüzden uzun kalmamak en mantıklısı. Temizlenmişken tekrar pislenmenin alemi yok.
   – Girdiğinde belirtiyorsun -sanırım reçetenle beraber, emin değilim.- saati geldikçe revirden alıyorsun. Bunu ilk gün sormuşlardı. Sen götür yanında oradan istersen geç gelir.
   – Girişte detaylı arama var. Daha sonrasında dolaplara ara ara bakıyorlar. Bir kere de genel aramaya denk geldik ansızın. Şakalara yok açıkçası bu konuda.

   Umarım yardımcı olabilmişizdir.

   Hayırlı tezkereler.

 8. Merhaba ben aracımla gitmek istiyorum lakin orada parkedecek müsait bir yer varmıdır kışlanın yakınlarında bilginiz varmı merkezden ne kadar uzakta burası ve şehir yerleşkesi mi bulunduğu yer teşekkürler

  1. Merhaba, kışlanın yakınında mini park yeri var ama müsaitlik durumunu bilemiyorum. Yakın mahalleler var oralara bir yere de bırakabilirsin ama ne kadar güvenli bir fikrim yok. Bir şey olacağını sanmam ama… Şehir merkezinde otoparklar var oralarla anlaşabilirsin belki. Şehrin biraz üst tarafında dolmuş veya otobüsle ulaşabiliyorsun.

   Hayırlı tezkereler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir