Analog Fotoğraf Makinesi İnceleme: Praktica MTL 5 B

Babamın, benim çocukluk ve ergenlik yıllarımı kayıt altına aldığı yaklaşık 30 yıllık müthiş analog fotoğraf makinesi Praktica MTL 5 B‘i artık ben kullanıyorum. Dijital dünyada doğan ve uzun yıllardır dijital fotoğrafçılığa gönül vermiş biri olarak analog makine ile tekrarı hatta seri çekimi olmayan bir dünya biraz farklı geliyor tabii. Bu yazıda Praktica MTL 5 B ve onunla çektiklerimi inceleyeceğiz. Umarım size de fikir verir.

Öncelikle elinize aldığınızda o Alman soğukluğunu hissediyorsunuz. Çelik kasalı, dört köşeli ağır bir tuğla gibi. Sokak fotoğrafçılığı yaparım, sessiz sedasız pozlarım dersiniz “ŞRAAKK!” diye bir ses çıkar deklanşörden. 1985’ten 1989’a kadar üretilmiş. Dünyasında yaklaşık olarak 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Benim makinemde standart Pentacon 1.8/50 mm lens var. Enstantane hızı 1 saniyeden 1/1000 hızına kadar çıkıyor. B (Buld) modu da var tabii. Makinede pozometre var ki bu bence büyük bir avantaj. Sizi daha fazla teknik detaya gömmeden faydalı olabilecek bir bağlantıyı buraya bırakıyorum.

Yıllar önce elime ilk aldığımda makinenin film haznesi sanırım ışık alıyordu. Kötü sonuçlar elde edince fark ettim. Bende Bursa’da bir fotoğrafçıya baktırmıştım. Böyle sonuçlar aldım.

Eskişehir – Odunpazarı
Kaktüs

Sonra hevesim kaçtı. Uzun süre kenarda durdu, sonra bu yıl içinde film aldığım ve yıkatıp tarattığım Sirkeci Garı yakınlarındaki Atabey Merkez İş Hanı’nda yer alan Murat Ticaret‘teki tontoş amcanın önerisiyle Eminönü’ndeki Hocapaşa İş Merkezi’ndeki İmaj Servis’e gittim. Üstat sağ olsun hem lensteki sıkıntıyı hem body’deki sıkıntıyı uygun bir fiyata halletti, bakımını da yaptı.

Filmleri FujiColor C200 ve APX400’ü Murat Ticaret‘ten, bayat filmleri ise Rıfat Tunç Fotoğrafçılık‘tan (kargo gönderimi ve alımı yapıyorlar, IG hesaplarını takip edebilirsiniz.) alıyorum. Yıkama ve tarama iki tarafta da aynı fiyat (15 TL) o yüzde fark etmiyor. Fotoğrafları WeTransfer bağlantısı ile gönderiyorlar.

Farklı filmlerle çektiğim birkaç fotoğrafı ekliyorum ki sonuçları daha rahat görebilirsiniz.

FujiColor C200

İstanbul – Burgazada
İstanbul – Ayasofya

Fuji Superia 400

Tarihi Yarımada – İstanbul Gün batımı
İstanbul İnsanları – Arter Teras

APX400

İstanbul – Galata Köprüsü
İstanbul – Karaköy

Kodak Color Plus 200

İstanbul – Galata Köprüsü – Haliç Tersane
İstanbul – Tekel Sahnesi Yanı

Praktica MTL 5 B hakkında YouTube’da çok güzel kaynaklar var ama en azından film takma ve çıkarma meselesinde size oldukça yardımcı olacak şu videoyu aşağıya bıraktım.

Unutmayın, gezerken fotoğraf çok önemli. Anılar aklımızdan silinir de iki şeyden silinmez: Fotoğraf ve yazı!

Analog fotoğrafları kendi kişisel hesabımda ara ara paylaşıyorum. Takip etmek isterseniz, buyrunuz. Ayrıca Analog ile Dijital fotoğraf karşılaştırması yaptığımız bir hesabımız daha var. Orada Zenit XP 12 kullanıyoruz.

Sağlıcakla kalın dostlar…

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir