2021 Yılının En İyi Reklamları

Bunu geçen yıl yapmak istemiştik ama bir sene sonraya nasipmiş. Türkiye’de ve globalde gördüğümüz reklam filmlerini, afişlerini ya da diğer mecralara ait yaratıcı kullanımları inceleyeceğiz. Liste çok subjektif olup tamamen bizde uyandırdığı etkiyle hazırlanmıştır. Sizin en iyi reklam önerilerinizi de yorumlarda görmek isteriz. 🙂

2021 Yılının En İyi Global Reklamları

Reddit: 5 Saniyelik Super Bowl Reklamı

Ajans: R/GA

Times Square, reklamcılığın ne kadar mabedi ise Super Bowl‘da reklamı çıkmak da bu işin en yüksek bütçeli prestijidir. Bir nevi imzadır. – Şanslıyım ki bana bir Super Bowl reklamı yapmak güzel şekilde nasip oldu. Sizin de önünüze umarım böyle fırsatlar gelir. –

Şöyle ki; Super Bowl’da reklam çıkmak her sene daha pahalı hale geliyor. Ortalama 30-saniye reklamın makası 37.500 ile 2.2 milyon dolar arasında gidip gelmiş. (1967 ilk Super Bowl’dan 2000’e kadar.) 2015’te ikiye katlanıp 4.5 milyon dolar, 2020’de ise 5.6 milyon dolara kadar varmış. Bu kadar veri yeter.

5 saniyeye kaç kuruş ödediler acep?

Pek çoğu aslında Super Bowl’da güldürmeyi seçer ama bazıları ise böyle düşündürmeyi seçiyor. GameStop olayına atıfta bulunan metinde küçük organize olmuş kitlelerin/mecranın gücünü dillendiriyorlar. Geçtiğimiz Super Bowl reklamlarının belki de en iyisi buydu. R/GA‘dan kötü iş çıkmaz zaten. Genellikle 30 saniye spot çıkılan reklamlara karşı olarak sadece 5 saniyelik reklam yayımladılar. Âdeta reklam arasına bi’ nevi bumper ad girdiler. 1 numara!

McDonald’s: Lights On

Ajans: Leo Burnett

Klasik McDonald’s pazarlama hareketleri. Size klişe gelebilir ama oldukça dikkat çekici. Bazen çok net bir şekilde dile getirdiğiniz ürünü ya da hizmeti hatta markayı hedef kitleye söyletmek/düşündürmek en iyisi. Pandemiye göre uyarlanan hizmeti anlatırken meşhur altın M harfinin yarısını göstermeleri bile yetmiş. Yıllardır çizgilerini hiç bozmadılar. Böyle devam!

McDonald’s gibisi yok, reklamda…

Pepsi: #BetterWithPepsi’

Ajans: Alma DDB (Miami)

McChicken’in yanına Cola alır mıydınız? Cola mı? Pepsi olsun. Logoyu hedef kitlesine bulduran sadece McDonald’s değil. Etkili değil mi? Bunun ekmeğini pek çok marka yedi, yiyiyor ve yiyecek.

Pepsi ile daha iyi gider diyorlar efenim…

Heinz: Draw Ketchup

Ajans: Rethink (Kanada)

Markanın kendisini anlatmasına gerek kalmayan durumlar olur. İşte bunlardan biri! İkonikleşmek, hatırlanabilir olmak. Yani ürünle, markanın birleşmesi: Bkz. Selpak, Pimapen, Lego, Coca-Cola, Post-it gibi gibi…

NBA: Welcome to NBA Lane

Ajans: Translation

Burada biraz NBAsever olarak yanlı olacağım -sanki tüm yazı subjektif değilmiş gibi.- NBA’in 75. yılı özel hazırlanan reklam filmi coşku, sevinç ve yıldız karmasının komikliği, neşesi ile baş döndürürken aynı zamanda hüzünlendiriyor. Basit, etkili climax nasıl olur? Buyrunuz.

Bu arada tarihin en iyi basketbolcusu Michael Jordan bu filmde yok ama aktör olan MJ’ı verelim. Michael B. Jordan aynı zamanda bu sene Amazon reklam filmi ile baya kendinden söz ettirmişti. Onu da atlamayalım.

Switzerland Tourism: No Drama

Ajans: Wirz BBDO

Tenisin yaşayan efsanesi Roger Federer ve ünlü aktör Robert de Niro’nun rollerini paylaştığı filmde komik ve ironik (!) bir şekilde İsviçre övülüyor. Bu ünlü kullanımlarıyla haliyle viral olan kampanya oldukça başarılı, izleyince bize hak vereceksiniz.

IKEA: Cristiano

Re-aktif reklamcılık tanımı. IKEA zaten bunu çok yapıyor. Bilmeyen için kısa özet geçelim: Cristiano Ronaldo bir basın toplantısında önüne koyulan kola şişelerine sağlıksız olduğunu belirten davranışlarda bulunup “Su için” minvalinde davranmasından sonra IKEA tekrar kullanılabilir bir şişesine Cristiano ismini vererek konuyu köpürtmeye devam etmiş. Dikkatleri bir kez daha çekelim: Evet, yine bir toplumsal mesele.

IKEA, evinizin her şeyi!

El Tiempo: No Black, No History, No News

Ajans: MullenLowe Group

Bir Kolombiya gazetesinin reklam çalışması: Tarihin en ikonik fotoğraflarının başrol oyuncularını fotoğraftan silerek metni paylaşmışlar. Basit, sade ve vurucu. Son yıllarda siyahiler üzerine yapılan baskılar ve ayrımcılıklar üzerine gündemdeki sosyal mesele üzerinden işlenmiş. Gazete olmasının da tabii artı bir yanı var tabii.

2021 Yılının En İyi Türk Reklamları

Türkiye’de bu yılın tartışmasız en iyi reklamı. Reklamlar artık günümüzde ürün/hizmet satmaktan öte bir mesele, özellikle sosyal sorumluluk ve/veya toplumun bir sorununa işaret göstermede bir araç oluyor. Bulunduğumuz konjonktürde bu tarz işleri yapmak oldukça bıçak sırtı bir durum ama Elidor bu topu gündemin ortasına bırakmakta hiç çekinmemiş. Milli voleybolcu Ebrar Karakurt ile harika bir iş çıkarmışlar. Ellere, akıllara en çok da yüreklere sağlık!

#DedimOlabilir zaten ödülleri süpürdü.

10 Kasım: Koç Holding ve Garanti BBVA

Bazı özel günler vardır. O gün herkes o marka/markalar bakar. Özel gün sahiplenmek büyük sorumluluk çünkü her seferinde çıtayı bir kademe daha yukarı çekmek az buz iş değil. 10 Kasım denildiğinde akıllara ilk Koç Holding geliyor tabii. Bu sene de yine hakkını vermişler.

Geçen sene sadece Koç Holding derdim ama bu sene bir ortak var. Garanti Bankası gözleri nemlendirdi.

Finish: Yarının Suyu

Ajans: Havas Türkiye

Ülkede pek çok alanda sorun olunca masanın ortasına konacak çok mevzu oluyor. Finish kendi sektörünün ana meselesi Türkiye’nin suyunu konu almış. Kısa versiyonunu daha iyi buluyorum. Burada tek bir yerden not kırdım. (Haddime değil ama iyi gelmedi diyelim.) Eve dönülen sekanstan sonra ürünü söylemesi kulağımı tırmaladı. Ürünü göster ama söyleme. Climax sert düşüyor.

Ufak bir dipnot: #DedimOlabilir’den sonra en çok ödül toplayan işlerden biriydi.

Bundle: Dublajlı Sokak Röportajı

Ajans: Autonomy (Prodüksiyon Ajansı)

Malumunuz bir ara trend olan videolara Amerikan/Laz ve bilumum dublaj yapma trendini pazarlama meselesine getirmek harika işmiş. Çok güldüm. Detaylar harika. Toplumdan al insight’ı!

Yumoş: Yumoş Ayılar

Ajans: Wunderman Thompson Turkey

Fazla söze gerek yok. Dikkat çekici, telefonları kendine yönelten çok iyi yaratıcı OOH işi. Tebrikler!

Meyhanedeyiz.biz: Hadi Yüzleşelim

Ajans: Brand The Bliss

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel pek çok marka farkındalık yaratmak, bu konu özelinde bir şeyler söylemek istiyordu. Yeni Rakı? bu konuyu konuşmak için Demet Evgar’ı seçmiş. Güzel başlıyor ama ben sonunu metin yazımı olarak pek vurucu ve etkili bulmadım. Biraz yapaylık söz konusu ama yine de gündeme aldıkları için tebrik ve teşekkürü hak ettiğini düşünüyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: #Ölmekİstemiyorum

Ajans: TBWA\Istanbul

Bu işi övmeyeceğim. Keşke bu listede olmasaydı ama umarım bir kişi için bile olsa farkındalık oluşturmuştur. Tebrikler ve en çok da teşekkürler….

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

Maalesef çok kötü reklam var ama yakıştıramadığım reklam filmleri ise Cem Yılmaz’lı Hepsiburada reklamları, Tarkan’lı Trendyol reklamı ve Serenay Sarıkaya’lı Akbank reklamı. En kötüsü sonuncusu bence. Ne alaka yani?

Herkesin emeğine laf etmek kolay değil, biliyoruz ama bize hissettirdiğini yazdık. Sürç-i lisan ettiyse affola.

Sağlıcakla kalınız, reklamcılık yazılarımız devam edecek. 🙂

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir