Cannes Lions 70

Reklamcılık kariyerime başlarken olmasını istediğim birkaç çok önemli şey vardı; Kristal Elma kazanmak, reklam dünyasının mabedi NY Times Meydanı’nı görmek ve Cannes Lions da Aslan kazanmak. Aslan kazanamadım (henüz) ama festivali ve ödül törenini yerinde görme şansım doğdu. Şirket için yapılan bir yarışmada shortlist’e girdiğim için ödül olarak Cannes Lions 70’a katılım kazandım. 5 günlük festivalin 4 gününde yer aldım. Bu yazıda dikkat çeken işleri, sunumları, verileri ve deneyimlerimi paylaşacağım. İşte başlıyoruz, öncesinde hem sunum, panel öncesinde paylaşılan muhteşem Cannes Lions 70 introsu.

Cannes Lions 70’de Beğendiğim 10 İş

Apple – The Greatest – Belki de yılın en büyük işi.

Apple – R.I.P. Leon – Basit prodüksiyon, temiz iş.

The Last Photo – Sarsıcı bir iş.

British Airways – A British Original – Harika bir outdoor kullanımı. Temiz, sade, Canva’da bile yaparsın yani.

Honest Eggs – Fitchix – Keşke tüm yumurta markaları yapsa. Biraz daha olsa içimiz rahat olur gezen tavuk yumurtalarında.

Stella Artois – Probability – Zekice.

Renault – Plug Inn – Disruptive dediğimiz reklam türü. AirBnB gibi bir şey.

PedidosYa – World Cup Delivery – Bunu mutlaka izleyin, 0 evet sıfır maliyet ile TT olmak.

Fondation Anne de Gaulle – ‘Paris Anne de Gaulle’ – Havalimanının ismini değiştirmek, herkesin harcı değil.

Congresso Em Foco – Transparency Card – Keşke her ülkede olsa. Nefis olmaz mı?

Trend Raporları‘nı buraya ekleyeceğim. İlgilenenler indirebilir.

Drago5 – Levi, Miller, NVIDIA, Lego & Epic Games, Heineken‘in sunumları dikkat çekenler arasındaydı. OpenAI‘in sunumu aslında Apple ile beraber en çok rağbet gören sunumlardan biri olmasına karşın çok sıradandı, bu hayal kırıklığını da atlamadan geçemeyeceğim.

Apple‘ın ne kadar büyük bir satıcı olduğunu ise sunumdan rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz, sanki Steve Jobs gelmiş gibiydi. Sunum olayını aşmışlar.

Halle Berry kadınlar üzerine bir panelde çok güzel konuştu, Eva Longoria ise Loreal ile iş birliğini anlattı. Burada Kevin Hart’ın ödül konuşması inanılmaz sıradandı. Muhtemelen kafası iyiydi gibi geliyor. Gülmedik bile.

Ödül töreni gerçekten bir Oscar havasında ilerliyor. Tek farklı insanların o kadar şık giyinmemesi, Cannes ve reklamcı rahatlığı. Ödül törenini izlerken kazananları alkışladık, çok imrendim ve kıskandım. Yalan yok. O sahneye altın aslan almak için çıkacağım. En büyük motivasyonum bu.

Dipnot: Cannes’a gidilmişken neler yapılır yazımız ise burada, buna da göz gezdirebilirsiniz.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir