Pandemide Evlenmek

Öncelikle çok zor bir süreç olduğunu söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz çünkü evlenme teklifi etmek isteseniz mekanlar kapalı, yaratıcı bir çözüm lazım; evlenmeye kalksanız kapanma olacak mı, yasaklar gevşetilecek mi, ikram verilebilecek mi, nikah tarihi günü/saati bulunabilecek mi ve bu tarih Yanık Mektep ‘e uygun olacak mı gibi pek çok bilinmeyen parametre var. Bu yazımızda mümkün mertebe yaşadığımız deneyimleri yazıp sizlere yol gösterici ya da fikir verici olmasını istedik.

Bu sürede gerçekten soğukkanlı olmak ve B, C planlarınızın olması gerekiyor. Birkaç önek vermek gerekirse nişanımız cumartesi günlerine kapanma gelmesi nedeniyle hafta içi bir güne alındı, nişanımızdan sonra da 17 günlük bir kapanma geldi. Çoğu şeyi internetten halletmek zorunda kaldık ve açılmadan sonraki günlerimizi iyi planlamak ile geçirdik. Sonuçta içinde iki haftadan fazla kapanmanın olduğu, diğer zamanlarda da dükkanların ve mağazaların erkenden kapandığı 2,5 ay gibi bir sürede evlendik. Evet, iki buçuk ayda da sıfırdan evleniliyormuş. YOU CAN DO IT TOO! Detaylar aşağıda, herkese bol şans ve iyi okumalar.

Nikah İşlemleri

Aslında nikah tarihi önceleri neredeyse bir yıl önceden alınırdı. Bu durum özellikle İstanbul için böyleydi fakat pandemiyle birlikte yaşanan belirsizlikler değişen yönetmelikleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle alınan kararları çok iyi takip etmek gerekiyor. Pandeminin başında nikahlar ve düğünlerin büyük bir kısmı bir sonraki yıla ertelenmişti, pandemi bitecekti ne de olsa. Ama pandemi bitmedi ve pandeminin ikinci yazında nikah ve düğün sayılarında patlamalar yaşandı. Nikah günü için Üsküdar Belediyesine gittiğimizde ağustosa kadar yer olmadığı söylendi bize. Sonra türlü çeşitli sevimliliklerle istediğimiz tarihe alabildik. Tabii asıl mesele düğün mekanını belirleyip mekanın uygunluğuna göre nikah tarihi alabilmek. Gün uysa saat uymuyor vesaire… Gününüzü ve uygunluğu öncesinde nikah yeriniz ile konuşup nikah dairesine o şekilde gitmenizde fayda var, sadece nikah yapacaksanız bu zorluk ortadan kalkıyor.

Nikah işlemleri için gitmeden sağlık raporu, vesikalık fotoğraf ve nikah ücretini götürmeyi unutmayın. Ücretlerde eğer nikah dairesinde kıyılacaksa, dışarı gelinecekse (yaka fark ediyor) değişiklik oluyor. Buna ve gerekli evraklara siteden bakabilirsiniz, mesela Üsküdar Belediyesinden örnek.

Ev Kurmak

Öncelikle bu sıralar herkesin kanayan yarası İstanbul’da uygun kiralık (ve yaşayanabilecek) ev bulabilmek. Nisan ayının başında uzun bir süre sahibinden.com‘dan baktık ama ya kiralar yüksek ya da istediğimiz muhitte yeni ev yoktu. Eski evlerin gerçekten başa iş açma ihtimali çok yüksek, ayrıca depreme dayanıklılık konusu ise büyük bir muamma. Şimdi üzülerek görüyoruz ki kira fiyatları iyice tırmanmış.

Nişandan hemen sonra gerekli olan her şeyi yazdığımız bir liste yaptık ve son tarihler oluşturduk. Bu listeye davetli listesi de dahildi; kapanma olursa ne olur, kısıtlama olursa ne olur. Ayrıca bu listeye harcamalarımızı da yazarak bütçemizi takip ettik.

Evi tuttuktan sonra en önemli şey koltuk takımı ve mobilyaları önden sipariş etmek çünkü neredeyse 3 hafta ile 50 gün arasında teslim tarihi veriliyor. Sonra üzülmeyin. Evi tuttuktan sonra her yerin ölçüsünü almayı unutmayın. Biz nişandan hemen sonra temel eşyaları aldık; koltuk, yatak, dolap gibi. Evi tuttuktan sonra ise evin ölçülerine göre eksikleri tamamladık. Koltuk takımımızı Normod‘dan aldık, yatak odası mobilyalarını Tepe Home‘dan, yatak ve bazayı ise Yataş‘tan aldık.

Tabii IKEA’dan alınan şeyler de oldu: TV ünitesi, mutfak masası, çalışma masası, kitaplık, misafir yatağı gibi… IKEA olmazsa olmaz!

Yemek masamızı ise Ahşap Dünyası adında bir yerden aldık. Tasarımını beğensek de ufak hatalar ve farklı renkte bir kumaş ile geldi. Teslim tarihi çok sarktı. Profesyonellikten uzak bir atölye. Bizim dilimiz yandı, siz dikkatli olun.

Beyaz eşyaların teslim süreleri taş çatlasın iki hafta olduğu için beyaz eşyaları evi tuttuktan sonra almakta yarar var. Alırken mutfak ölçülerine dikkat etmek gerekiyor. Biz bulaşık makinesinin üst panelini tezgahın altına sığmadığı için çıkarmak zorunda kaldık, standart ölçülere kanmayın. Buzdolabı ve çamaşır makinesini Samsung, bulaşık makinesini ise Vestel ‘den aldık. Eve klasik bir elektrik süpürgesi almıştık ki evliliğimizin ikinci haftasında Xiaomi Mop robot da aldık. Unutmadan, eşyaları alırken altının yüksek olmasına ayrıca dikkat ettik 🙂

Hâlâ salon halımız ve sehpamız yok. Tamamlanır elbet. Siz de her şey tam olacak diye çok mesele etmeyin. 😉

Nikah Öncesi Hazırlıklar

Gelinlik herkesin bir yıl kadar öncesinde hazırlıklarına başladığı bir süreçmiş. Bunu bir ay kala Kadıköy’deki gelinlikçilere alınmadığımızda öğrenmemiz hiç hoş olmadı. Neyse ki Oleg Cassini‘de istediğimiz gelinliği bulduk. Üç haftalık bir tadilat sürecinden sonra teslim edildi. Bağdat Caddesi’ndeki Oleg Cassini çalışanları süreçte çok destek oldular, bir teşekkür de onlara…

Damatlık zaten kolay, iki günde alınıyor, dedik. Öyle de oldu. Gittik, denedik ve aldık. Damatlıkların yakası, düğmeleri çıkınca takım elbise olarak kullanılabiliyormuş, etkilendik.

Gelin çiçeği canlı mı olsun, yapay mı? Gelin çiçeğinizi saklamak istiyorsanız artık çok gerçekçi yapay çiçekler de yapılıyor ama biz canlı çiçek tercih ettik. Çiçeğimizi bjealousflowers‘tan aldık. El çiçeği ile uyumlu bir yaka çiçeği de yaptılar bizim için. İletişimleri çok iyiydi, çiçeği taptaze bir şekilde nikah günü bize ulaştırdılar.

Yanık Mektep

Nikah yeri bakarken ilk sıradaki konu açık hava olmasıydı. dugun.com‘dan çok yer baktık. (Evet, ismi çok komik ama inanılmaz yararlı bir site kurmuşlar. Ağzımız açık kaldı.) Baktıklarımızdan zevklerimize uygun birkaç yer belirledik ve gezmeye başladık. Beykoz ya da Sarıyer gibi uzak kesimlere ulaşım zor olacağı için şehir içine yakın bir yer olsun istiyorduk. İstediğimiz tarih aralığında uygunluğu olmayanları da çıkardığımızda Üsküdar Kuzguncuk’ta yer alan Yanık Mektep açık ara öne çıktı. Şehrin kalbindeki Kuzguncuk’u çok severdik, şimdi daha anlamlı bizim için. Yanık Mektep’ten Erçin Bey, bizimle ilk iletişime geçtiğinden beri çok yardımcı ve rahatlatıcı oldu. Tüm süreci detaylarıyla üzerinden geçip isteklerimizi konuştuk ve tecrübesi ile bizi çok güzel yönlendirdi.

Mekan 200 kişiye kadar rahat alıyor. Yasemin çiçekleri açınca çok güzel kokan samimi bir bahçe haline geldi.

Fotoğrafçımız ise Salih (Üstündağ) idi. Null Fotoğraf olarak aratabilirsiniz. Daha önce Yanık Mektep’te çok fotoğraf çekimi yaptığı için mekanı daha iyi biliyor zaten Erçin Bey’de kendisini önermişti. Salih gün boyu bizimleydi. Nikah öncesinde buluşup tanıştık. İletişimi çok kolay, çok yetenekli ve fotoğraf çekimi sırasında herkese tek tek maskelerini çıkarmalarını hatırlatacak kadar da sabırlıydı. Kendisiyle tanıştığımız ve güzel fotoğraflarımız için çok mutluyuz.

Nikah hediyeliklerini belirlemek zordu. En sonunda konuklarımıza bir hatıra bırakırken Darüşşafaka’ya küçük de olsa bir katkıda bulunmayı tercih ettik. Belli başlı kalıplar var. Bunlar üzerinden tasarımınızı e-mail yoluyla yaptırabiliyorsunuz. Detaylara siteden ulaşabilirsiniz. Ayrıca başka STK’lerin de özel gün bağışları var.

Pastamız ise yine Erçin Bey’in önerisi ile kavanoz pasta oldu. Onu da yirmidörtpasta‘dan aldık. Misafirlerimiz çok memnun kalmış. Hem pandemide hijyenik oldu hem de isteyenler yanlarında da rahatlıkla götürebildi.

Hatta biz burayı tuttuktan sonra başka bir arkadaşımızın arkadaşı da önerimizle bizden birkaç hafta sonra Yanık Mektep’te evlendi. Neyse, buradan Erçin Bey’e selam olsun. Tekrar teşekkür ederiz!

Birkaç tüyo ve tavsiye verelim:

  • Yeri ayarlarken yaz olsa bile yağmuru hesap etmelisiniz. Bizim nikah günümüzün sabahı silecek yetişmeyecek kadar yağmurluydu. Branda mı açılıyor, şemsiyeler mi koyuluyor gibi durumları konuşmuş olun.
  • Takı kutusunu nikah yeri veriyor mu? Son dakikaya kalan bir durum olabiliyor.
  • Bazı işletmelerde fotoğrafçı, dekorasyon, pasta gibi kalemler zorunlu olabiliyor, bazılarında istediğiniz gibi siz dışarıdan organize edebiliyorsunuz. Aynı Yanık Mektep gibi!

Gidip gördüğümüz ama elediğimiz/elemek zorunda kaldığımız yerler hakkında bilgi isterseniz yorumlara yazınız oradan cevaplayalım.

Balayı

Balayı konusunu kısa geçeceğim çünkü balayımız ayrı bir yazıda. 🙂

Sadece öneri ve deneyimlerimi kısaca paylaşacağım. Aslında yurt dışında bir tatil planlamıştık ama pek çok yer karantina, birden fazla PCR testi gibi katı kurallara sahipti. En rahatı sadece bir çıktı olarak (evet, PCR testi duyulmaksızın) gidebileceğiniz Meksika – Cancun destinasyonu gibi duruyordu ancak yolda çok vakit gitmek zorunda kalacağımız için bu tatilimizi iptal ettik. Ülkelerin COVID19 kuralları ve gereklilikleri ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün çok detaylı bir dokümanı var. Güncel versiyonunu mutlaka siteden inceleyerek plan yapmanızı öneririz.

Balayımızı Datça‘da yapıp yurt dışı tatilimizi ise Gürcistan ile tamamladık. Bize yetti. Daha güzelleri sizin olsun.

Sizin de pandemi evlenirken yaşadığınız olaylar ya da değinmek istediğiniz noktalar varsa yorumlar kısmına bırakabilirsiniz. Ne kadar çok insana ulaşırsak o kadar kıymetli olur.

Bu yola adım atanlara bol şans, bol mutluluk dileriz! <3

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir