İstanbul’da Gidilecek Güzel Mekanlar

Bazen dışarı çıkıp bir kahve içelim, yemek yiyelim ya da arkadaşlarla kallavi bir sofranın başına oturalım dediğiniz oluyor ama hangisi olacağını kestiremiyor musunuz veyahut İstanbul içinde yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız belki listemizin içinden sizin için bir sürpriz çıkar kim bilir. Üç ana başlıkta topladığımız listede genel olarak hep sevdiğimiz zaman buldukça ya da yolumuz düştükçe mutlaka uğradığımız mekanları sıraladık. Bizim hep güzel anılarımız var, belki sizin de olur. Kısa notlar ve önerilerle devam ediyoruz. 7. seviye Google Yerel Rehber‘den bir liste…

İstanbul’da Gidilecek Güzel Kafeler

 1. Çikolata Dükkanı Moda & Asuman / Kadıköy
  İki farklı mekanı neden bir sırada yazdınız diye soracak olabilirsiniz. Aslında iki farklı mekan olsa da neredeyse aynılar. Moda’daki Çikolata Dükkanı oldukça küçük, sıra beklemeniz gerekebilir. Gerçi Asuman’da da sıra oluyor ama nispeten daha büyük olduğu için daha hızlı sıra geliyor.
 2. Guru Cafe / Kadıköy
  Çok fazla masası olmayan kahveleri güzel, Amsterdam kurabiyesi daha da güzel tatlış bir mekan. Sahibi de çok güler yüzlü birisi. Keyif kahvesi için mutlaka uğranır. Artık Glutensiz ürünlere de ağırlık vermiş.
 3. Noir Pit / Galata
  Çeşit çeşit kahveye sahip Şişhane metro istasyonunun Galata çıkışına çok yakın bir kafe. Genellikle yoğundur. Kahvelerini denemenizi öneririz. Eğer paket kahve alırsanız, yanında bir kahve de ikram ediyorlar.
 4. Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu / Beşiktaş
  Beşiktaş Resim Müzesi’nin içinde yer alıyor. Müzeye girmeden direkt buraya da gelebilirsiniz. Aslında küçük bir odadaki az sayıda masadan oluşuyor. Pandemi başladıktan sonra gitmedik ama çeşit çeşit güzel çay ve tatlı var. Boğazın kenarında, Dolmabahçe Sarayı’nın hemen yanı başında tarihi bir binada çay içmek İstanbul şehrine özgü bir şey.
 5. Fil / Karaköy
  Aslında Karaköy’de pek çok güzel kafe var ama bizim tercihimiz Fil oluyor genellikle. Tarihi Ortodoks Kilisesi ile birbirine bakan köşe binada hem yaz hem kış oturmak oldukça keyifli. Islak kekini ve kahvelerini seviyoruz.
 6. Nazım Hikmet Kültür Merkezi / Kadıköy
  Kadıköy’ün uğrak mekanı genelde herkes iki çay içip “ne olacak memleketin bu hali” kıvamında gibi hissedersiniz burada. Yemekleri de fena değildir. Tek sıkıntısı hep kalabalık olması, yine de insanı çeker. Bir uğrarsınız.
 7. Latife / Beşiktaş
  Beşiktaş’ın en çok rağbet gören birkaç kafesinden beri. Gün geçtikçe biraz kötüleşiyor gibi ama birkaç defa şans verebiliriz. Nedenleri iç mekanda müziğin biraz fazla olması zaman zaman, muhtemelen çalışanlardan ötürü; diğeri ise kahveleri zaman zaman kötü olabiliyor. Biraz stabil olsa eski günlerindeki gibi enfes olacak. Türk kahvesi tercihimiz oluyor genellikle.
 8. Sedona Bike Concept Cafe / Yeniköy
  Bisiklet sürenlerin Sarıyer tarafına yolculuğunda bir ara durak olarak kullandığı cafe diyebiliriz. Önü bisiklet doludur. Kahvesi pek iyidir.
 9. Dandin Karaköy
  Karaköy’deki ikinci mekanımız. Tatlıları güzeldir, yemekleri de fena değil ama son zamanlarda biraz düşüşteydi ya da biz kötü anlarına denk geldik. Güzel yanlarından biri çalışanları anlayışlı ve hızlı o sebeple bile tercih edilebilir. Etrafındakilere göre daha bir iç tasarıma ve hizmete sahip.

***

İstanbul’da Gidilecek Güzel Restoranlar

 1. Dürümcü Emmi / Kadıköy
  Kadıköy’ün uğrak dürümcüsü. Mutlaka bir kere denenmeli.
 2. Bayramoğlu Döner / Kavacık
  Her daim sıra olur, döner dediniz mi yolunuz bu tarafa düşerse sıraya aldırmadan mutlaka deneyin.
 3. Hünkar / Nişantaşı
  Maçka’da lüks bir restoran yani o kadar lüks ki içeri girdiğinizde bir ünlü ile karşılaşmanız çok olası. Biz denk geldik. Her neyse yemekleri çok güzeldir, tatlıları da çok iyidir ama çok iyi olması aşırı lüks olmasından kaynaklanıyor.
 4. Virginia Angus / Nişantaşı
  Hamburger sevenler için cennet, aşırı lüks olmasa da bir tık pahalıdır ama iyidir.
 5. Sürmene Döner / Cennet Mahallesi
  Bu listedeki en İstanbul dışı nokta olabilir. Bu da Bayramoğlu dönerin Avrupa tarafındaki muadili, Bayramoğlu’ndan bir tık daha uygun ve küçük müessese.
 6. Fıccın / Taksim
  Yemekleri her zamanki gibi başarılı. İsmini de veren Fıccın’ı denemeden kalkmayın. Çerkez yemekleri ağırlıklı olup mutlaka ama mutlaka gidilesi mekan.
 7. Miss Pizza / Şişhane
  Pizzada farklılık arayanların yolu Cihangir tarafına düşüyor. Dekoru, ambiyansı, çalışanları, müzikleri ile eğer o bölgede isem 1 numaralı tercihim Miss Pizza oluyor.
 8. Ekspress İnegöl Köftecisi / Kadıköy
  Kadıköy’de hızlıca yemek yemek isterseniz, köfte her zaman hızlı bir seçim olacaktır. Eğer köfteyi iyi pişmiş isterseniz, belirtin hatta orta pişmiş seviyorsanız bir tık daha artırın. (Bu her yer için geçerli bir tavsiyedir.)
 9. Viktor Levi / Kadıköy ve Sensus / Kuruçeşme
  Bir anadolu yakasında bir avrupa yakasından öneri ile geliyoruz. Sensus için rezervasyon yaparsanız iyi olur çünkü çarşamba ve perşembe günleri sınırsız pizza ve makarna, sınırsız şarap günleri oluyor. Viktor Levi daha şehir merkezi olduğu için çeşit şansınız daha fazla ve Sensus’a göre da büyük. Sensus’un başka yerde de şubeleri var. Onları da öneriyorlar ama henüz denemedik.
 10. Kahvaltı sevene: Rumeli Kale / İstanbul Boğazı
  İstanbul manzarası eşliğinde günün en güzel öğünü (bize göre) daha ne olsun! Tek sıkıntısı aradan yolun geçmesi ama buna değer. Pandemiden sonra gitmedik ama salaş, makul bir yer. Kahvaltılıkları boldur.
  Pancake sevene: Munchess / Kadıköy
  Biraz pahalandı ama pancake severler için cennet.
Hünkar Nişantaşı

***

İstanbul’da Gidilecek Güzel Meyhaneler

İstanbul’un farklı yerlerinden bir liste hazırladık. Salaş olanı da var lüks olanı da, manzaralı olanı da olmayanı da… Kişiye ve ihtiyaca göre yapmaya çalıştık. Hepsine gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Sağlığınıza!

 1. Salkım Meyhanesi / İstiklâl Caddesi
  Listemize salaş bir mekan ile başlıyoruz. İstiklal Caddesi’nin hemen arkasında girişini bulmakta zorlanacağınız bir yer. Adı gibi üzüm salkımları arasında 5-6 masasının balkonunda bir o kadar da içeride olduğu küçük, samimi ve sahiplerinin oldukça iyi olduğu mekan. Günümüzde artan fiyatlara göre oldukça makul bir hesap geliyor, hiç şaşırtmadı. Hiç ana yemek yemedik, mezeleri ve ara sıcakları güzel.
 2. Güneşin Softası / Kadıköy
  İç mekanı çok güzeldir. Tarih kokar. Nazım’ın da söylediği gibi… “Dostların arasındayız, güneşin softasındayız.”
 3. Ali Haydar / Samatya
  İkinci Bahar izleyenleri buraya alalım, liseliler bilmez. Hem içi hem dışı çok iyi. Dizide gibi hissediyorsunuz kendinizi. Sadece şu çalgı çengi ekibi dışarıda rahatsız etmese nefis olur. Yiyeceklere ve servise laf yok. Tek kelime ile harika.
 4. Mükellef / Karaköy
  Modern meyhane diyelim, Mükellef’i Şef Arda Türkmen‘den biliyoruz. Yemekleri, özellikle zeytinyağlı mezeleri iyidir. İstanbul manzarası ise Kadıköy’den köprüye kadar uzanıyor. Bunlar bir arada olunca tabii hesaptaki tuz oranı biraz artıyor. Özel günler ve iş toplantıları için değerlendirilebilir.
 5. Chef Erdal Adana Kebap / Göktürk
  Şehirden oldukça uzak eğer yolunu Göktürk tarafına düşerse akşam güzel kallavi ve bol etli bir sofra isterseniz doğru adres burası. Ek olarak İstanbul Havalimanı’na yakınlığı ile burada da iş toplantıları yapılabilir. Çalışanları çok hızlı, menüsü zengin, mezeleri ve yemekleri güzel. Tek sıkıntısı çayının kötü olmasıydı.
 6. Tahtasaray / Etiler
  Lüks mekanlardan devam ediyoruz. Etiler civarındaki plaza insanlarına hitap ediyor. Her şeyi çok güzel, gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Tek eksi yanı; çocuklu aile terörü. 🙂
 7. Piraye Taş Plak Meyhanesi / Kadıköy
  Üst üste 3 lük mekandan sonra halka iniyoruz tekrardan. Kadıköy’de müzikleri güzel, samimi bir ortam. Hesap fazla gelmez, makul.
 8. Memleket Meyhanesi / Bahariye
  Ortamı, mezeleri güzel küçük bir müessese.
 9. İnciraltı / Beylerbeyi
  Dış mekanı harikadır. Yaz günü gidersiniz serin serin demlenirsiniz.
 10. Zübeyir Ocakbaşı / Taksim
  Mekan güzel, etler güzel, halktan bir yer. Hesap ortalama.

***

Tabii bizim yazılarımızı düzenli okuyanlar bilir bonus eklemezsek kendimizi kötü hissederiz. Buyrunuz:

 • Söğüş sevene: Baba Söğüş / Beşiktaş
  Beşiktaş bölgesinde bolca sıvı tüketip gece eve dönmeden karnı kazınan gençler ve genç kalmak isteyenlerin yer. Paçası, söğüşü, billuru… Her şeyi çok başarılı. Baba, bi’ numarasın! 🙂
 • Dondurma sevene: Dordurmoda / Kadıköy
  Sokak arasında birkaç masası ile dondurma yemek isterseniz, buradasınız. Kadıköy’de malum Meşhur Dordurmacı Ali Usta‘yı herkes biliyor zaten, bilmese de oradaki kuyruğu görmüştür. Orası da olur, biz sıra sevmez tiplerdeniz. 😀

***

Hesabımı Google Maps’te takip ederseniz, bol bol geri bildirim bırakmayı ve kendi listelerimi oluşturmayı (seyahat ederken büyük rahatlık) çok seviyorum. Google Maps’e verdiğim katkıların değeri 1.000.000+ üzerine çıktı. Siz de ara ara geri bildirim bırakın. Nasıl siz bakıyorsanız, insanların hayatına bir iki cümle ile dokunabilir. Güzel ve mantıklı kararlar almalarına sebep olabilirsiniz. Paylaşmak mutluluktur.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir