Grand Canyon Gezi Notları: Efsane Güzelliği Gezmenin İpuçları

Biz sadece Los Angeles‘a gidecekken tüm seyahatimizi koca bir tura çevirdik. Ne içindi? Cevap veriyoruz; Grand Canyon!

Tek isteğimiz bu muhteşem güzelliği görebilmekti, gittik, gördük, gururluyuz. Kolay olmadı tabii. Nedenlerimizle birlikte ufaktan yazımıza başlıyoruz efendim, buyrun.

Önce kanyon hakkında aslında kısa bir araştırma ile hemen bulabileceğiniz bir kaç bilgiyi şuraya iliştirelim. Biz de tembeliz, halden anlarız;

  • En derin yeri 1600 metre kadar. Bu anlamda oldukça heybetli.
  • Yaklaşık 466 km uzunluğunda. Tüm kanyonu tek seferde görmeniz imkansız.
  • Colorado Nehri’nin kanalı aşındırması ile oluşan bir yapıdan bahsediyoruz. 1.600 metre derinliğinde bir aşındırma tabii ki milyonlarca yılda gerçekleşmiş.
  • 1919 yılında Ulusal Park kapsamına alınmış ve her yıl 5 milyon kadar ziyaretçi ağırlıyor.
  • Park sınırları içerisinde yapılan kazı ve araştırmalarda, nehrin vadiyi aşındırdığı milyonlarca yıl içerisinde çok sayıda Kızılderili kabilesine ev sahipliği yaptığı ortaya çıkmış. Park içerisindeki bir çok bölge hala bu Kızılderili kabilelerin isimleri ile anılıyor. Bunlardan bazıları Havasupai, Hualapai, Navajo. Kanyonu gezerken bu ve benzeri isimlerle sık sık karşılaşacaksınız. 🙂
  • Kanyonu keşfeden ilk Avrupalı İspanyol Garcia Lopez de Cardenas, yıl da 1540.

Bilgiler tamamsa biraz da gezi detaylarından bahsedelim.

Grand Canyon’a Ulaşım

Kanyona en yakın hava alanı olan büyük şehir Las Vegas. Türkiye’den Las Vegas’a direkt uçuş yok. Biz Los Angeles’ı ziyaret edeceğimizden buraya kadar gelmişken mantığı ile kanyonu kendimize sebep ettik ve rotamıza oraya çizdik.

Las Vegas’tan kanyona ulaşım yaklaşık 4 – 4,5 saat sürüyor. Los Angeles – Las Vegas arası da yaklaşık 6 saat. Buradaki planlamanızı çok iyi yapmanızı tavsiye ederiz. Biz Los Angeles’tan sonra direkt Las Vegas’a değil önce bir ara durak olması adına Palm Springs’e geçtik ve burada kaldık. Palm Desert’ın ortasında yani çölün ortasında bir şehir. Buradan Las Vegas’a geçerken de Mojave Çölü ortasından geçtik. Şimdi olsa tekrar aynı rotayı çizer miyiz emin değiliz çünkü hava kararırken çöl geçiyor olmak insanı biraz tedirgin ediyor. Bir yandan da bir daha kolay kolay yaşayamayacağımız bir tecrübe olduğundan böyle bir planı hayata geçirdiğimiz için mutluyuz 🙂

Mojave Desert

Biz Los Angeles’tan araba kiralamıştık. Los Angeles’tan Las Vegas’a 1 saatlik bir uçuşla geçip arabayı Las Vegas’ta da kiralayabilirsiniz. Kesinlikle araba kiralamak istemezseniz Las Vegas’a da uçakla geldikten sonra kanyon için yapılan turları inceleyebilirsiniz. Las Vegas’ta hepsini bulmak mümkün. Biz biraz araştırma yapıp kanyona kendimiz gitmeyi tercih ettik.

Grand Canyon Ulusal Parkı Gezi Planı

Bir şekilde kanyona ulaşabildiğiniz varsayımı ile devam ediyoruz yazımıza. Kanyonda South Rim, güney kapısı diye çevirmek yanlış olmaz, yılın her mevsimi açık. North Rim ise sadece yaz aylarına açılıyor.

South Rim’e ulaştığınızda direkt turist bilgi merkezine uğrayın ve aklınızdaki tüm soruları sorun. Hava sıcaklığının ne kadar değiştiğini bile öğrenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kanyonu gezerken çok farklı yüksekliklerde bulunuyorsunuz. Biz hem çantamızda güneş kremi, hem kafamızda şapka hem de yedek polarlar ile yola çıkmıştık mesela. Oraya kadar gitmişken sürprizle karşılaşmak istemezsiniz 🙂

Yapacağınız tüm seyir terası gezileri için takip edeceğiniz haritalar şurada var. Zaten turist bilgi masasından size verilecek haritalar da bunlar. Önemli notumuz şu olacak; turist bilgi bölümünde kanyonun altından kaynaktan gelen ve içilebilir su muslukları var. Kanyonu gezerken de yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız. En azından şişeleriniz olsun ve buradan doldurun.

Kanyon Giriş Ücreti

Kanyona girişte alınan bu biletler 7 gün boyunca geçerli ve South Rim’i de North Rim’i de kapsıyor.

Özel araba ile giriş: 30 Dolar

Motorlu araçla giriş: 25 Dolar

Kişi başı giriş ücreti: 15 Dolar

31 Mayıs sonrasında fiyatlarda 5 dolarlık artış olacağı bilgisi vardı sitede. Gitmeden önce mutlaka şuradan kontrol edin.

Kanyonda yapılabilecek çok fazla etkinlik var.

  • Sadece seyir teraslarından kanyonun güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Tüm seyir teraslarını dolanmanız uzak bölümdeki sadece arabayla ulaşabileceğiniz Desert View noktası da dahil olduğundan tam 1 günlük bir aktivite denilebilir. Sadece kanyonun turist bilgi merkezinden Hermits Rest’e kadar olan 9 noktada izlemek benim için yeterli derseniz yarım gününüzü alacaktır.
  • Kanyon içerisinde 3 farklı yolda yapılan hiking yani yürüyüş aktiviteleri var. Bu 3 yoldan biri 11.3 km’lik South Kaibab Yolu, 15.3 km’lik Bright Angel Yolu ve 22.5 km’lik North Kaibab Yolu. Bu yürüyüş yolları tam yol değil daha ziyade patikalar şeklinde. Belli noktalarda tırmanışlar gerekebiliyor. Yukarıda Ulusal Park Hizmetleri’nin bu yürüyüş yolları için hazırladığı bilgilendirmeleri de linkledik sizin için. Hangi yollarda nasıl su bulunur, nasıl ilerlenmeli gibi hap bilgiler yer alıyor. Yolların uzunluğu, hava sıcaklığının kanyon içerisinde artıyor olması gerçeği, bazı yollarda su kaynaklarının olmaması gibi bilgileri bir araya getirdiğinizde aslında bu yürüyüşlerin turistik aktivitelerden çok profesyonellerin uygulayabileceği aktiviteler olduğunu tahmin edersiniz. Yine de bilginiz olsun, yok ben bilmiyordum böyle bir aktiviteyi oralara kadar gittim de döndüm demeyin. 🙂
  • Grand Canyon’da yürüyüş dışında helikopter turu, jeep turu, Colorado Nehri’nde rafting gibi aktiviteler de var. Bunlarla ilgili seyahatinizi planlamak için şuradan bilgi alabilirsiniz.

Grand Kanyon’da Konaklama

Eğer günlük bir ziyaretten öte farklı etkinliklerle birkaç gün geçirmek istiyorsanız o zaman Grand Canyon Village yani kanyon köyünde ya da kanyona yakın yerleşim yerlerinde konaklama fırsatlarına bakmalısınız.

Kanyon köyündeki konaklama bilgileri için şu adresten bilgi alabilirsiniz. Kanyona girişte aldığınız bilet zaten 7 gün boyunca geçerli olacağından park alanı dışındaki yerleşim yerlerinde de konaklayabilirsiniz.

Tusayan, parka en yakın yerleşim yeri. Hatta dönem dönem parka servis kalkıyor buradan. Ziyaret edeceğiniz dönemde Tusayan servislerinin hatta olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Tusayan’dan daha uzakta fakat daha büyük bir yerleşim bölgesi daha var. Flagstaff. Flagstaff – Kanyon arası araba ile 1,5 saat’lik bir yol. Araba ile oraya gittiyseniz Flagstaff’ta kalmak da bir seçenek olabilir.

Muhteşem Büyük Kanyon Güzelliği

Bir aktiviteyle ya da sadece seyir noktalarından izleyerek. Her şekilde kanyonun muhteşem güzelliğinin tadını çıkaracağınız kesin. Bir kaç fotoğrafı bu yazıya bıraktık biz. Keyifli seyirler 🙂

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir