İlk Adımı Attık: Samsun!

Atamızın yolunda biz de Türkiye yazılarımızda ilk çıkışı Samsun ile yapıyoruz. Bundan sonra Sivas, Erzurum, Ankara rotası ile devam etmeyeceğiz çünkü buradan İstanbul’a döndük bile. Instagram hesabımızda kibimizin bir yarısı askere gitti demiştik. O yarısı askerliğini Samsun’da Esentepe Kışlası olarak da geçen 15. Piyade Eğitim Tugayı 5. Piyade Eğitim Taburu’nda yaptı. Bu da gezmek için güzel bir bahaneye dönüştü tabii. Samsun’da birkaç günde neler yapılır, neler yenilir, nereler gezilir diye ufak, hap niyetine bir yazı hazırladık. İşte başlıyoruz. (Bu arada Bedelli Askerlik Özel Dosyası’nı incelemek isteyen vatan evlatları da buraya gelsin.)

Samsun’da Gezilecek Noktalar

Bandırma Vapuru

Şehir merkezinde orijinaline uygun bir şekilde yeniden inşa edilen vapuru ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Atatürk bu tarz bir tekne ile o haşin Karadeniz’de nasıl buraya kadar gelmiş, insan düşünüyor.

Geç kaldığımız için içini göremedik ama zaten çok küçük!

Resimlerden her zaman daha büyük olacağını düşünmüştük. Fena halde yanıldık.

Amisos Tepesi

Tepedeki kafede pide ve tatlı yiyebilirsiniz. (Kapalı Kıymalı Kaşarlı Pidesi fena değildi.) Teleferik ile çıkılıyor. İki binişlik kartın fiyatı 3 TL. Yalnız daha önce Uludağ ve benzeri bir yerde teleferiğe bindiyseniz bu teleferik biraz daha butik. Bu arada tepe dediysek de o kadar yüksek değil tüm Samsun ayaklarınız altına serilmiyor yani ama gezecek çok fazla seçeneğiniz yok. Hatta tepeye zorlasanız yürüyerek bile çıkarsınız, o minval.

Amazon Kadın Heykeli ve Köyü

Amisos Tepesi’nin tam karşısındaki yer. Amazon Kadınları ve Samsun ne alaka diye soruyorsunuz, eminiz. Biz de şaşırdık, yalan yok.

Uzaktan Cengiz Han’a benziyor dedik. 🙂

Adamlar baya baya bağlamışlar hatta Kurtuluş Savaşı’ndaki kadınları da bu minvalde değerlendirmişler yanii biz pek bağdaştıramadık ama onlar dev bir Amazon Kadını heykeli ve 2 adet Aslan figürünü dikmişler.

Şaka yaptık sandınız ama hiç de değil!

Yetişkine 2 TL, öğrenci’ye 1 TL olan bir Amazon Köyü prototipi de var. Girmedik. Siz bilirsiniz? Ufak bir Amazon Nehri’de var, gidip görünce anlarsınız. Onu da size bırakalım. Bu arada Amazon Bölgesi, Atakum’a hemen gelmeden bilginiz olsun.

Atakum

Şehrin batısında kalan bu yer adeta bir Ege sahil kasabası gibi, cıvıl cıvıl ve renkli olanından. Bir sürü kafeler, restoranlar, pub’lar, Starbucks’lar vesaire vesaire…

İncecik kumu ile sahili çok güzel.

Akşam üstü bir yürüyüş yapıp gecenizi de gündüz edebilirsiniz. Atakum’a merkezden ulaşım minibüs ile 3 TL.

Cumhuriyet Meydanı

Şehrin ana meydanı sayılabilir. Birçok büyük mağazaya “üstü açık AVM” dedikleri Bulvar AVM’ye, bankalara buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Çiftlik Caddesi

Samsun’un İstiklal Caddesi deyip, klişenin dibine vurduk. Sadece yayaya açık olan caddede pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Her şehrin meşhur bir caddesi vardır, Samsun’un da böyle… Bu arada kahvaltı etmek isteyen asker arkadaşlar Mado’daki serpme kahvaltı tercih edebilir. Son güzel kahvaltılarınızda biri olacak. (Bu tarz şeylerde bildik yerden şaşmamak lazım.)

Samsun’da Yeme – İçme

Özterme Pide Salonu

Merkezde hızlıca bir Bafra Pidesi yiyeyim, çay/çorba içeyim derseniz – aynı bizim gibi – burası oldukça güvenli bir seçim. Yemekler ise ortalama üstü. Üzmüyor, zevkten dört köşe de etmiyor. Yeri ise aşağıda Kuloğlu Otel’e çok yakın, haritayı yakınlaştırdığınızda göreceksiniz.

Diyarbakır Ocakbaşı Palace

Askere girmeden midemiz bayram etsin dedik. Tam da yerini bulduk; Karadeniz’de Güneydoğu lezzetlerinden birini tattık: Kuzu Kaburga Dolma. 2 kişilik olarak servis edilen bu yemek ile keyiflendik. 60 TL gibi bir fiyatı vardı.

Size de tavsiye ederiz. Zaten oldukça dolu bir mekandı. Anladığımız kadarıyla uğrak bir yer. Bizden de tavsiye olsun.

Samsun’da Konaklama

Kuloğlu Otel

Ucuz yollu sadece yatak ve banyo için kullanacaksanız, tam aradığını otel. Biz bedelli askerlik öncesi arkadaşımla 2 gece kaldık. (İki geceye kişi başı 100 TL gibi bir ücret ödedik.) Personel yardımsever hatta yanlışlıkla şehrin biraz dışında olan otele gitmişiz. Sağ olsunlar bizi araç ile şehrin içindeki otele getirdiler.

Gideceğimiz her yeri tarif ettiler. Kahvaltısını deneme fırsatımız olmadı. Hep geç kalktık, cebe uygun otel. Bir sıkıntı çıkmaz.

Anemon Otel

Ucuz yollu konaklama yapmayacağım; popom kıymetli diyorsanız. O zaman şehir merkezinde ana yola yakın bu oteli kullanabilirsiniz. Kahvaltısı başarılı, odalar geniş, rahat ve konforlu. En güzel özelliği odaların birçoğu Karadeniz manzaralı! 

Ayrıca yanında PIAZZA AVM var. İhtiyaçlarınızı kolayca giderebilirsiniz.

Evet! Kısa ve öz Samsun gezimi sona erdi. Eklemelerinizi yorum kısmından bizimle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz. Unutmayın, hepimiz yolcuyuz bu hayatta!

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir