Bedelli Askerlik Özel Dosyası

Kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak bedelli askerlik yapacak olan vatan evlatlarına yönelik yardımcı bir yazı yazmaya çalıştım. Burada yazılanlar Samsun’da Esentepe Kışlası olarak geçen 15. Piyade Eğitim Tugayı 5. Piyade Eğitim Taburu’nu kapsamasının yanı sıra tüm ülkedekiler için referans noktası olabilir. *En aşağıda bu birlik ile ilgili WhatsApp grubu bilgisi paylaşacağım.

5. Piyade Eğitim Taburu’na Çarşamba Havalimanı’ndan ulaşmak için ise BAFAŞ kalkıyor. Fiyatı 13 TL ve bununla şehir merkezine vardığınızda Cumhuriyet Meydanı’nda ise 2 numaralı doblo tarzı dolmuşları kullanabilirsiniz. Birliğin 200 metre aşağısından bırakıyor. 3 TL gibi bir fiyatı var.

Bu arada şehirde vakit geçirecekler için Samsun gezi yazımız da mevcut, aile salonumuz yoktur.

2023 tarihli başka bir güncel Bedelli Askerlik yazımız da var. O da İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı röportaj yazımızdır. Buyrunuz.

Bedelli Askerlik Öncesi Alınacaklar ve Yapılacaklar

Alınacaklar

 • 7 adet yeşil don, atlet, çorap (bu adedi siz değiştirebilirsiniz ama bu rakam bana çok ideal geldi.)
 • 2 adet termal içlik (Kışın gidiliyorsa…)
 • Yeşil bere, eldiven ve boyunluk (Kışın gidiliyorsa mutlaka alın, bazen çıkarttırıyorlar ama yanınızda bulunsun. Çaktırmadan, çaktırmadan…)
 • 1 adet eşofman takımı (Kişisel, renk vesaire önemli değil. Akşamları ve hafta sonları giymek için.)
 • Bot vatkası ve silikon tabanlık (Silikon tabanlık önemli, ayağınızı vurabilir. Sanırım Decathlon’da iyilerinden varmış.)
 • Siyah bot boyası
 • Traş köpüğü ve bolca traş bıçağı (Eğer az sakalınız varsa ya da az çıkıyorsa akşamdan traş olabilirsiniz ama sabah erkenden olmanızı tavsiye ederim. Ciddi kontrol ediliyor ve azar yiyorsunuz.)
 • Yüz ve el kremi (Özellikle yüz kremi önemli, cildiniz tahriş oluyor. Balzam alan da var ama krem iş görüyor, en kötü pudra da sürersiniz o da rahatlatıyor.)
 • Kolonya, traş losyonu (Tütün kolonyası olmayacak, değerine bakıyorlar. %60 mı ne galiba, tam emin değilim. Yani yüksek alkollü kolonyalar içeri alınmıyor, DİKKAT!)
 • Diş fırçası ve macunu
 • Terlik (Önü kapalı olanlardan alırsanız daha rahat edersiniz, çok steril bir ortama gitmiyorsunuz en nihayetinde.)
 • Asker ipli cüzdan (Bu çok aman aman şart değil ama rahat ederim derseniz alın. Bu arada içeride otomatlar var ve bankamatik oluyor ama bankamatiğe de öyle kafanıza göre gidemiyorsunuz. 1 banka kartı, 1 kredi kartı, 200 TL gibi nakit bir para ve 5-15 TL bozuk para koysanız yeterli olur gibi…)
 • 2-3 adet tuvalet kağıdı, 1 büyük ıslak mendil, 10 adet selpak (Bunlar sadece tuvalette değil, aynı zamanda hasta olduğunuzda burnunuz düşmesini engelleyecek ve evet! Maalesef hasta olacaksınız.)
 • Tırnak makası
 • Traş çantası; temiz ve kirli çamaşır torbası (Dolaplarınızın bir düzeni var, bunlar şart. Bunlara koymazsanız atıyorlar.) file (banyoya giderken eşyalarınızı fileye koyup gidiyorsunuz.)
 • Şampuan, sabun
 • Ankesörlü telefon kartı (Türk Telekom‘dan 4 TL’lik olanı alabilirsiniz. Siz onu arar sonra Samsun alan kodu olan 362’li numarayı karşınızdaki arar. Ne olur ne olmaz. Bu arada Vodafone çok çekmiyor, Türk Telekom idare eder. En iyisi Turkcell gibi duruyor.)
 • Havlu, el havlusu (Onlar veriyor ama titizseniz ekleyebilirsiniz, eğer gerçekten titiz iseniz yastık kılıfı da getirebilirsiniz; size kalmış. Yapanlar var.)
 • Kulak tıkacı (Çok büyük öneme sahip. Atışta değil, uyurken horlamalardan kaçmak ve sesi azaltmak için mutlaka ama mutlaka alın.)
 • Asma kilit (Bavulunuzu sivil eşya deposuna koyacaksınız. Bir onun içinde bir de botunuzu kitlemek için. Gerek yok demeyin, kimse babanızın oğlu değil. İşinizi garantiye alın. Sivil depo ara sırada 15 dakikalığına açılıyor merak etmeyin.)
 • CASIO asker saati (İlla CASIO olacak diye bir şey yok ama nostalji olsun derseniz alın. Bir saatiniz mutlaka olsun, her şey saate bağlı işliyor. İçtima, yemek saati, yat-kalk vesaire vesaire…)
 • Kamerasız tuşlu telefon (Powerbank yasak, şarj sıkıntı olmuyor. Koridorlarda 16’lı prizler var. Sıra da olmuyor. Kimse de çalmıyor. Tuşlu telefonu kim, ne yapsın!)
 • Askercell (Turkcell’in 5 cep ve 2 sabit telefon ile görüşmenize imkan sağlayan hattı, bunu askere girişte aldığınızda telefonunuzun arkasına sticker takıyorlar, aramalarda buna bakıyorlar. 110 TL gibi bir fiyatı var. 🙁 – Bu arada bir arkadaşınızla girecekseniz birbiriniz numarasını tanımlamayı unutmayın kağıda. Sonra arayamazsınız.)
 • Demir Askı (2 tane götürseniz kafi, biri askerî kıyafetler için diğeri de kişisel kıyafetleriniz için.)
 • Not defteri, kalem (Yazılar için siyah ve imzalar için mavi), kitap (iyi bir okursanız minimum 3 tane götürün çünkü bolca vaktiniz olacak. Hatırlatırım Instagram yok!)

Askerde verilenler ise: el ve banyo havlusu, bot, pantolon, gömlek, revir gömleği (mavi deli gömleği gibi) parka ve kep/şapka. Havlular ve revir gömleği hariç hepsini giderken geri alıyorlar. Bilginiz olsun. Çökemezsiniz.

Yapılacaklar

Sevk belgenizin 2-3 tane çıktısını alın. 1 tanesini askerde vereceksiniz. Belli bir tarihten sonra e-devlet üzerinden alamayacaksınız. O yüzden bu kısım önemli. Eğer sevk kağıdınız sisteme düşmezse, askerlik şubesi ile gecikmeden görüşün.

Kişisel e-posta hesabınızı kardeşinizde ya da yakın bir arkadaşınızda açtırın. Aksiyon almanız gereken e-postaları kaçırmamış olursunuz. “Out of Office” bildirimlerinizi kurmayı unutmayın, gerekirse sosyal medya durumlarınızı güncelleyin.

Telefonunuzu Samsun’da nereye bırakacağım derseniz, ona bir çözüm ortaya çıkmış. Nizamiye’nin tam karşısında Ali Bakkal var. Hakikaten bakkal ve telefonunuzu 5 TL’ye emanet olarak bırakabiliyorsunuz. Ben bırakmadım ama şarjını doldurup bile veriyormuş. Bu arada diğer eşyalar konusunda da yardımcı oluyor. Her şey var neredeyse…

Son olarak mükellef bir kahvaltı, çok iyi akşam yemeği yiyin. Sonrasında çok ararsınız. Gideceğiniz yer okul, otel değil; KIŞLA! 🙂

Bedelli Askerlik Sırasında Yapılacaklar

Günlük olarak sabah 6.00 kalk saati ama traşta sıra olacağını ve tuvalet macerası olacağını var sayarsak 5.30 gibi kalkabilirsiniz. Hızlı bir içtima ve “mükellef” bir kahvaltının ardından mıntıka başlıyor. Sonra öğlene kadar eğitim veya gündemde ne varsa… Öğle yemeği 12.00-12.00 gibi oluyor. Öğle yemeğinden sonra hemen hemen 1 saatlik bir istirahat vaktiniz olur. Bunu uyumak, dinlenmek, kitap okumak için kullanabilirsiniz. Sonrasında içtima ile akşam yemeğine kadar eğitime devam ediliyor. Akşam yemeğinden sonra 8.45’e kadar istirahat vakti. Bu istirahat vaktinden bizim birlikte eşofmanlarla takılabiliyorduk. Sonrasında 10.00’da ışıklar kapanır. Koğuş nöbeti tutacakları ayarlarsınız koğuş içinde ve günü bitirmiş olursunuz. Genel anlamda günler böyle geçiyor.

İstirahat zamanlarında serserilik yapmayın ve dinlenin. Çünkü çok yorulacaksınız. Askerliğin %80’i ayakta beklemek ve yürümekle geçiyor.

Haftalık olarak ise şöyle özetleyebilirim: İlk hafta kayıt evrakları, evraklar için 2 megapiksellik web cam’den fotoğraf çekimleri, iğne olunması (1992 öncesine 2 adet (tetanoz ve diğer hastalıkları kapsayan aşı, 1992 sonrasına tek aşı – Bu arada tetanozu dışarıda olursanız orada yapmazlar. Tetanoz birazcık yakıyor kolunuzu birkaç gün üzerine yatmakta zorlanabilirsiniz. Sivilde yaptırmak mantıklı olabilir.), selam ve emirleri öğrenme gibi eğitimlerle geçiyor.

İkinci hafta ise atış hazırlıkları, G3 piyade tüfeğini inceleme, söküp-takmayı öğrenme ve atışların yapılması. 3 adet 7.62 mm G3 mermisi atacaksınız, öyle ya da böyle. (Benim gibi atışta başarılı olursanız 🙂 sizi spor testine tabii tutacaklar. Bölüklerinde başarılı askerlere yemin töreninde plaket veriliyor. Ha bir de birliğe ilk katılana da plaket veriliyor.)

Bu arada bu birlik için parantez açayım. Eğitim alanı uzak uygun adım ile 20 dakika civarında sürüyor. “Eğitim Alanı Uygun Adım Marş” denildiği zaman anlayın ki baya bir vaktiniz var. Gerçi vakitten bol ne var ki! 🙂

Son hafta ise prova hazırları, marşları (Piyade Marşı, Vatan Marşı, İzmir Marşı, İstiklal Harbi Marşı gibi…) ezberleme ile geçiyor. Eğitim zamanlarını böyle düşünebilirsiniz.

Bazı eğitim zamanlarında Kızılay ve ÇŞGB seminerleri veriliyor. Bazen de akşamki istirahat saatlerinde gece eğitimleri veriliyor. Aman ben duymadım, bilmiyorum demeyin.

Bedelli Askerlik Sırasında MUTLAKA Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Emirlere MUTLAKA uyun.
 • Asla ve asla bacak bacak üstüne atmayın.
 • Komutana selam vermeden geçmeyin, uygun şekilde verin. Verdiğinize vereceğinize pişman olmayın. Sadece kendi komutanınıza değil, hepsine. Hepsi size ceza verebilir. Şınav çektiğinizle kalırsınız.
 • Şınav demişken bir parantez açalım: Şınav çekerken kaç oldu sorusuna mutlaka SIFIR! diye cevap verin. Yani başa almak istemiyorsanız.
 • Komutanlarınıza hocam, abi, beyfendi vb. kalıplarla asla seslenmeyin. Ağız alışkanlığı oluyor, seçe seçe, tane tane…
 • AKN yasak yani. Alkış, küfür ve nara!
 • Akıllı telefon sokup, canlı yayın veya fotoğraf çekilmeyin. Takip ediliyor. Askerliğiniz yanar.
 • Kimseyle takışmayın, kavga etmeyin. Haklı olan siz olsanız dahi…

Bedelli Askerlik Sonrasında Yapmanız Gerekenler

 • Terhis belgenizi saklayın, aynı iş yerinde iseniz bazıları fotokopisi istiyor.
 • Belli bir süre sonra asker maaşı gibi bir şey yatacak, bunu Ziraat Bankası üzerinden takip edin. Bana yaklaşık olarak 200 TL yattı. (Askerlikten 4 ay sonra falan aldım, daha önce de alabilirsiniz. Yoğunluktan fırsatım olmamıştı.)
 • Sivil hayata tekrardan alışmaya çalışın ve kendinizi komando gibi anlatmayın. Piyadesiniz siz, piyon asker… 🙂

Sorularınız olursa yorum kısmımızdan bize iletebilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

* 15. Piyade Tugayı 5. Eğitim Taburu Samsun bütün ayların WhatsApp grubu var. 0 544 542 0 500 numaraya yazarsanız, grup konusunda bilgi alabilirsiniz. – Bu bilgi takipçilerimizden geldi. –

Önerilen Yazılar

130 Yorum

 1. Merhaba ben 6 nisanda koceli/kandırada bedelli askerlik yapacağım. Telefon konusunda, tuşlu akılsız bir telefon alıp hattımı da bavula saklayarak telefonumu birlikte kullanma imkanım olur mu sizce?

  1. Merhaba,

   Öncelikle hiçbir yerde tuşlu telefonun alındığını duymadım. Orada önemli nokta kameranın olmaması. Böyleyse telefonu saklamana gerek yok, sadece girişte Turkcell’in “Askercell” hattını zorunlu tutuyorlar. Kendi hattını da sokabilirsin ama kişisel hat yasak, ona göre. Saklayabilirsen içeride takıp kullanırsın. Zaten Askercell almayıp kişisel hat kullananlar vardı. Sadece Askercell almadığında telefonun arkasında bir sticker olmayacak oradan anlarlar. Bazı yerler katı, bazı yerler o kadar üzerine düşmüyor. Kocaeli nasıl hiçbir fikrim yok açıkçası.

   Hayırlı tezkereler!

 2. İyi günler bende bedelli askerliğimi 10 haziranda samsunda sizin yaptığınız yerde yapacağım ortam nasıl komutanlar birde yemin töreni ne kadar sürüyor çok zorluyorlar mı

  1. Merhaba,

   İyi arkadaşlıklar bulursan ortam güzel, kışla da fiziki açıdan rahat, pis değil. İyi bir zamanda gidiyorsun, soğuk çekmeyeceksin ama esebilir Karadeniz malum. Uzun dönemli hava durumunu kontrol etmeni öneririm çünkü tepe ve yamaçta kalıyor. Yemin töreni 1 buçuk saat falan sürüyor. Öğlen 2, en geç 3’te eşyalarını teslim etmiş olursun, sistemi değiştirmezlerse tabii. Bana göre zorlamadılar, manga komutanımız rahattı. Ancak bu durum komutanına bağlı olarak çok değişiyor. En nihayetinde acemi er olduğun için ekstrem durumlar söz konusu değil. Fırlamalık yapmazsan daha doğrusu bölük olarak yapmazsanız sıkıntı çıkmaz.

   Şimdiden hayırlı tezkereler!

 3. Merhabalar haftaya ben de samsuna gidiyorum bir kaç sorum olacak…çok eşya götürmeye gerek var mı kantin nasıl herşey bulunuyor mu ? Sigara hangileri markalar var yanımda mı götürmeyilim ? Atmler hangi bankalar ? Akıllı telefon ile yakalanırsak ne ywpıyorlar bilgi verirseniz sevinirim…

  1. Merhaba Murat,

   Yazıdaki liste haricinde ek bir şey götürmene çok gerek yok. En önemlileri onlar… İçeride tuhafiyede var, orada her şey bulunuyor. Kullandıkça da alabilirsin.
   Bir büyük bir de küçük kantin var, eksik bir şey yok. Hatta içeride özel dönerci ve pideci bile var, öyle düşün. Sigara kantinde var ama en azından 3-4 gün yetecek kadar sok. Düzeni bilemeyeceğin için sigarasızlıktan elin ayağın titremesin. 🙂 Sigara kullanan birisi değilim ama “Bu sigara yokmuş abii.” diyeni görmedim, duymadım.

   ATM sadece Garanti Bankası var sanırım, biraz uzak bir yerde kullanmadım ama nakite pek ihtiyacın olmayacak. Kart geçiyor her yerde. Girerken 200 TL alsan yanına ferah ferah yeter. O da otomat kartına para yüklemek için. (Otomat kartını içeride alıyorsun, buluyorsun – uzun dönemlerden, onbaşılardan)

   Akıllı telefonla yakalanırsan, cezai yaptırımı varmış hatta askerliğini bile yakabilir deniyordu komutanlar tarafından çünkü bizden önceki dönemlerde YouTube’dan canlı yayın yapmış gerzeğin teki. Özellikle dikkat ediyorlar. Arama da yapıldı hatta. Bilgin olsun.

   Dipnot: Bunlar benim bağlı olduğum kışlaya ait, Samsun’da farklı kışlalar da var.

   Hayırlı tezkereler!

   1. 15.piyade tugayı 5.eğitim Taburu Samsun bütün ayların WhatsApp gurubu var 0544 542 0 500 bu numaraya WhatsApp dan yazın gurubunuza ekleyim.

    1. Bilgilendirme için teşekkürler. Yazının altına not olarak belirteceğim.

 4. Selam
  iç çamaşırları ve çorapları yeşil yazmışınız, bu renk zorunlu mu?

  1. Merhaba,

   Aslında görünmeyecek olmasından dolayı çok önemli değil, bizde görünmediği zaman yeşil olmayanları sıkıntı etmediler (çünkü göremediler) ama takan yerler varmış diye duydum. Benim birliğimde içeride tuhafiye vardı, çok gerekirse öyle yapar alırsın mesela.

 5. Herşeyi güzel hoş anlatmışsın fakat bedelli askerler için esentepe kışlası otel kadro askerler için kışla bedelli gidecekler düşünmeden gitsinler çok rahat bedelliler için

  1. İyi de ben kötü anlatmadım ki zaten… Nerede karıştık? Hiç düşünmeden gitsinler, düşünmeye pek ihtiyaç çünkü. Orasında ortak paydadayız.

 6. Merhaba. Akıllı telefonla teslime gidildiğinde, telefonu teslim mi alıyorlar yoksa içeri sokmaya çalışmış gibi işlem mi yapılıyor? Ben daha önce Aydın’a gitmedim mesela ve haritaya ihtiyacım var. Akıllı telefonla evden çıkmamalı mıyım? Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Teslim alma gibi bir şey yok, görürlerse sokmazlar içeri. İşlem yapacaklarını sanmıyorum girişte ama içeride bulunursa işlem yaparlar, orası kesin.
   Daha öncesinde nasıl ulaşabileceğini öğrenip gidersin ki kışlanın yeri bellidir. Sora sora Bağdat da kışla da bulunur elbet. Akıllı telefon sokan da oldu, sokmayıp kendini garantiye alan da… Kişisel tercih. Bu konuda bir yönlendirme yapamam maalesef. Ben götürmedim ama…

   Hayırlı tezkereler şimdiden.

   1. Teşekkür ederim. 14 Mayıs’ta teslim olduğum Aydın Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı’ndan bugün terhis oldum. Akıllı telefonumu girişte teslim aldılar, çıkarken verdiler. Kuruma göre uygulama farklılığı olabiliyor galiba. Deneyerek öğrenmiş olduk bunu da:).

    1. Biz de bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Artık omuzlardan bir yük daha kalkmış oldu. 🙂 Yolunuz açık olsun!

 7. Merhabalar, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yol izni ile ilgili bilginiz var mı?
  İstanbul’da ikamet ediyorum. 1 gün mü yoksa 2 gün mü olduğunu öğrenirsem ona göre bilet alacağım.
  Ve ya 1 güne göre biletimi alsam, fakat yol iznim 2 gün ise 1 gün erken teslim olabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Sistemi ve nasıl ölçüldüğünü tam olarak bilmemekle beraber benim ikametgahım Bursa’ydı 2 gün olarak verdiler yani pazartesi girdik. İstanbul’da yaşayan arkadaşım da aynı şekildeydi. Buna göre hesaplayabilirsiniz.

   Erken teslim olabilirsin tabii ama bunu kesinlikle önermem. Pişman olma ihtimalin %90. Ne kadar geç o kadar iyi. Yine de tercih senin. Biz pazartesi öğleden sonra giriş yapmıştık. Öğlen birliğin önünde ol. İşlemler başlasın.

   Hayırlı tezkereler.

 8. Çok teşekkür ederim yazınız için çok faydalı olacağına inanıyorum. Aynı yerde temmuz ayında askerliğimi yapacağım. Bir kaç sorum var size müsait olduğunuzda yanıtlarsanız çok memnun kalırım.
  Fiziki şartlar nasıl?
  -koğuşlar kaç kişilik
  -duş ve tuvalet durumları nasıl
  -duşlarda sıra oluyor mu ve duşları kaç günde bir kullanabiliyoruz
  -düzenli olarak kullanmamız gereken ilaç varsa bunu nasıl temin ediyoruz
  -girişte ve daha sonrasında çanta dolap araması var mı ?

  1. Öncelikle merhaba İbrahim,

   Fiziki şartlar gayet iyi. Yataklardan, odalardan bir sıkıntı çekmedik. Kış olduğu için camlar kapalı ama o camları açıp havalandırmak o koğuştakilere bağlı. Yani şartları iyileştirmek sizin elinizde.

   – Koğuşlar ortalama 25 kişilik.
   – Duş haftada 2 kere Salı – Perşembe. Tuvaletler her gün temizleniyor zaten. Kış olduğu için bir tek fazla pislik çamur oluyordu. Ekstrem bir durum olmadı o konuda.
   – Duşta ortalama süre 5-7 dakika arası. Sona kalan mıntıka yapabilir, o yüzden uzun kalmamak en mantıklısı. Temizlenmişken tekrar pislenmenin alemi yok.
   – Girdiğinde belirtiyorsun -sanırım reçetenle beraber, emin değilim.- saati geldikçe revirden alıyorsun. Bunu ilk gün sormuşlardı. Sen götür yanında oradan istersen geç gelir.
   – Girişte detaylı arama var. Daha sonrasında dolaplara ara ara bakıyorlar. Bir kere de genel aramaya denk geldik ansızın. Şakalara yok açıkçası bu konuda.

   Umarım yardımcı olabilmişizdir.

   Hayırlı tezkereler.

 9. Merhaba ben aracımla gitmek istiyorum lakin orada parkedecek müsait bir yer varmıdır kışlanın yakınlarında bilginiz varmı merkezden ne kadar uzakta burası ve şehir yerleşkesi mi bulunduğu yer teşekkürler

  1. Merhaba, kışlanın yakınında mini park yeri var ama müsaitlik durumunu bilemiyorum. Yakın mahalleler var oralara bir yere de bırakabilirsin ama ne kadar güvenli bir fikrim yok. Bir şey olacağını sanmam ama… Şehir merkezinde otoparklar var oralarla anlaşabilirsin belki. Şehrin biraz üst tarafında dolmuş veya otobüsle ulaşabiliyorsun.

   Hayırlı tezkereler.

 10. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.
  Size bi sorum olacak 1 Temmuzda Esentepe kışlasına katılacağım.13 Temmuzda Ünvan Değişikliği sınavım var bunun için izin verirler mi ve sınava çalışmam için uygun ortam bulabilir miyim? Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Ümit,

   Sınava izin veriliyor diye biliyorum ama askerliğine 1 gün eklenecektir. Uygun ortam şöyle boş vakitlerinde çalışabilirsin tabii yatağında ama koğuşun ne kadar gürültülü olur o konu tamamen şans. Çalışacak yer bulursun ille dışarıda falan. Millet zaten yorgunluktan uyuyor genelde. 🙂

 11. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bende 2 gün sonra teslim olacağım aynı birliğe. Haftasonları haftaiçi gibi mi devam ediyor yoksa daha serbest mi bırakıyorlar? birliğe erken teslim olmayın demişsiniz, bu ne gibi bir problem yaratıyor? Son olarak birliğe teslim olmadan Samsun merkezde güzel yemek yiyebileceğimiz bir mekan önerebilir misiniz?

  1. Merhaba İsmail,

   Hafta sonları daha rahat geçiyor ek bir eğitim koymazlarsa. Cumartesi öğlene kadar, Pazar boşsunuz. Erken teslim olursanız fazla askerlik yapıyorsunuz. Tek farkı bu. 🙂 Samsun ile ilgili yazımız var, bekleriz: https://dunyaninbinbirhali.com/2019/03/13/ilk-adimi-attik-samsun/

   Hayırlı tezkereler!

 12. merhaba 31.12.2019 yani aralık tarihinde tecilim bitiyor ben ne zaman askere giderim ve ne zaman askerlik şubesinde evrak işleri muayne olurum ve bedelliye gitmek istiyorum tecil bitmeden mi başvuruyoruz yoksa tecil bittikten sonra mı

  1. Merhaba Ümit, yeni sistem hakkında bilgili değilim maalesef. Bunu askerlik şubeden veya e-devlet üzerinden takip etmeniz ya da sormanız gerekir. Teciliniz bittikten sonra kaçak durumuna düşersiniz. Araştırmanızı öneririm. Maalesef yardımcı olamayacağım.

   Kolaylıklar.

 13. Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirmeler icin teşekkürler.
  Ben de samsun’da yapacağım.
  Bazi sorularim var:
  -Ziyaretçi durumu nasıl oluyor? Bununla ilgili bir kısıt var mı? Samsun’da cok sayida akraba ve yakinim var bu yuzden merak ediyorum.
  -Askercell almamiza ragmen kendi hattimizi kullanmamiz problem olur mu?

  -Geceleri asker pijamasi mi giymemiz zorunlu yoksa kendi goturdugumuz , sort tshirt esorfman vs. giyebiliyor muyuz?

  -Serbest zamanda da kamuflaj ve bot giymek zoeunlumu yoksa spor ayakakbisi esorfman vs. Giyebiliyor muyuz?

  Tesekkurler

  1. Merhaba, öncelikle hayırlı tezkereler şimdiden. Hızlıca cevap vereyim.

   – Ziyaretçi sıkıntı değil, görüşmelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sadece komutanlar gönderirken kılık kıyafete dikkat ediyor. Botların boyalı olması gibi…
   – Askercell alabilir ve çaktırmadan kendi hattınızı da sokabilirsiniz. O sizin alacağınız bir risk. Ancak aramada kontrol ediliyor. Ona dikkat etmeli. Kısaca; yakalanmadığınız sürece sıkıntı olmaz.
   – Asker pijaması konusunu bilmiyorum, yeni bir şey mi acep? Ama istediğiniz eşofmanı ya da pijamayı giyebiliyorsunuz geceleri. O konuda bir sıkıntı olmaz.
   – Serbest zaman komutanların insiyatifinden. Bizde cumartesi öğlenden sonra ve pazar günü serbestti hatta bazen iyi davrandığımızda cumartesi sabahını da serbest yapmışlardı. O zaman dediğiniz şeyleri giymiştik.

   Umarım açıklayıcı olabilmişizdir.
   Kolaylıklar.

 14. Merhabalar yarın kısmetse aynı yere teslim oluyorum. Teslim sırasında valizlerimizi boşaltmadan alıyorlar mı? Alıyorlarsa içindeki eşyalarımızı ne zaman alıp dolaplarımıza yerleştiriyoruz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, teslim sırasında valizleri kontrol ediyorlar. Gerekli gördükleri şeyleri almıyorlar. Sivri şeyler, yüksek alkollü kolonyalar vs. gibi… Valizlerinizi ilk gün yanınızda tutabiliyorsunuz – tabii değişmediyse – yerleştirdikten sonra sivil eşya deposuna gönderiliyor. Bazen bu depo açılıyor. O sırada gerek gördüğünüzü alabilirsiniz ama açılma saatleri bizde net değildi. Ona göre hesap etmek lazım.

   Hayırlı tezkereler!

 15. Merhaba,

  Samsun’da ziyaretci problem oluyor mu?

  Egitim saati veya off saatte gelebiliyor mu ?

  1. Merhaba, hayır ziyaretçi problem olmuyor. Her zaman gelemiyorlar diye biliyorum ama saatleri içeri girince öğrenebilirsiniz. Anonsları iyi dinlemek lazım. Bazen eğitime denk geliyor, bazen hafta sonuna. Bunlar değişken şeyler… Ne desem yalan olur. Onbaşılara sorun. 😉

 16. Merhaba, atışlarda başarısız olmanın bi yaptırımı oluyor mu? Çünkü ben böyle şeylerde yeteneksiz biriyim.

  1. Merhaba, herhangi bir yaptırımı olmuyor sadece üç atışı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Hepsi bu. Şimdiden hayırlı tezkereler.

   1. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Nasip olursa eylülde samsuna gideceğim. Fakat sağlık sorunlarımsorunlarım var bacagimdan rahatsızm. Sağlık raporu olanlar da eğitime tabi midir? Değilse onlar için nasıl bi sistem uygulanıyor. Teşekkür ederim Orhan

    1. Merhaba Orhan,

     Sağlık raporunu yanında götür mutlaka. Evet, uygulanıyor. İlk toplanma anında ayırıyorlar, eğer ayırmıyorlarsa sen belirt durumunu. Eğitim kısımlarında ayırıyorlar. Ekstra bir zorlama olmaz o konuda. Merak etme.

     Şimdiden hayırlı tezkereler!

 17. merhabalar hocam yazınız için teşekkürler öncelikle, yanımızda ilaç götürsek sıkıntı olur mu acaba veya hani güzelce yerleştirsek problem yaratır mı sizce bu nedir ? neden sakladın vs gibi ?

  1. Evet, sıkıntı olur. Gizlice sokabilirseniz ayrı bir mevzu. Hasta olmanız çok yüksek ihtimal, hasta olmadan döneni görmedim. Buna göre kendiniz hareket edersiniz.

 18. Merhaba, bedelli askerlik için şarjlı traş makinesi götürebilir miyiz? Ben normalde sıfır traş edebilen bu makineyi kullanıyorum, askerde de kullanmak isterim ama izin var mı? Ayrıca duş olayını es geçmişsiniz. Bu konuda bir bilgi eksikliği var internette. Üstünüzü kurulanma ve giyilme için ayrı bir yer var mı yoksa, duş aldığınız yerde mi kurulanıp giyiniyorsunuz? Duş ile ilgili aklınıza gelecek her türlü detaya talibim 🙂 teşekkürler..

  1. Merhaba Hasan,

   Kullanılan hiç görmedim. Tam bilmiyorum. Duş olayını sorularda çok yanıtladım oradan da okuyabilirsiniz ama elimden geldiğince cevaplayayım. Duş haricinde kurulanma yeri var (benim gittiğim yerde) soyunma odası gibi düşünün. Duşlar maksimum 5 dakika sürer. Haftada 2 gün falan… Sabah 5 civarındaki ihtiyaç duşu hariç. Duşlar genelde binanın uzak bir kısmında ya da başka binada oluyor.

   Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

 19. Merhabalar çok teşekkür ederim yazı ve yorumlar fayfalı oldu sizin yaptığınız yerde askerlik yapıcam 21 eylül tarihim 21 inde mi orda olmam lazım 22 si mi 900 km mesafedeyim çünkü birde ben vejeteryan biri olarak orda pideci var yazmışsınız yemek konusunda sıkıntı çekermiyim acaba

  1. Merhabalar,

   Sevk tarihiniz e-devletteki çıktınızda yazacak. Muhtemelen 2 gün yol izni verirler. Pazartesi giriş yaparsınız ama bilgilerinizi kontrol edin mutlaka. Pideci özel, isteğe bağlı yiyorsunuz ama askeri yemeklerde de genel olarak et var. Bu yüzden yiyip – yememek size kalmış. Pidecide ıspanaklı ve türevi bir şey vardır illa. Biraz zorlanabilirsiniz, doğru konuşmak gerekirse. Kolaylıklar. Hayırlı tezkereler!

 20. acil ali bakkalın telefonu lazım

  1. Birinden bir istek istenirken bu kadar düz olmamak lazım. “Biliyor musunuz?” diye sormak lazım? Ali Bakkal’ın telefonu: 0 (544) 542 05 00

 21. Merhaba
  Yaziniz icin cok tesekkürler cok faydalı oldu bende ayni yerde yapicam askerligimi size spor konusunu sorucam neler yapiliyor şınav demisiniz yazinizda ben hic cekemeyenlerdenim bir sorun oluşturuyor mu gitmeden neler yapildigini bilsem daha iyi olucak herhalde spor konusunda simdiden cok teşekkürler.

  1. Merhaba, faydalı olmasına sevindik. Çok fazla zorlamıyorlar, eğer komutanları sinir etmezseniz. Sizin gibi pek çok insan olacak ama gitmeden biraz spor yapsanız iyi olur. Gün boyu ayakta olacaksınız, ayaklarınızı vuracaksanız. Az da olsa göstermelik bir spor yapacaksınız yani. Vücut direkt olarak orada spor yapmaya başlarsa direnciniz kırılır daha hızlı hasta olursunuz. Nacizane tavsiyem bu olabilir.

   Hayırlı tezkereler.

 22. Merhabalar. Benim de 12 Ekim sevk tarihim 15. piyade eğitim tugayına. Yazınızı okudum, birçok yorumun, yazının içerisinde insanın içini rahatlatan enden yazılardan birisi de sizinki. Sağ olun. Aslında daha önce sorulmuş ama ben cevaptan tam tatmin olmadığım için tekrar sormak istedim. Bel fıtığı rahatsızlığım var. Mevcut yoklamamda bu hastalık yok. O yüzden tekrar muayene talep edeceğim sevkten önce. Hastane ne karar verir bilmiyorum. Ama şu an değil yürümek, ayakta kısa süreli duruşta bile sağ ayağım karıncalanıyor, kasılıyor. Siz yorumlarda askerliğin büyük bir kısmının ayakta geçeceğini söylemişsiniz. Birliğinizde bu tarz rahatsızlığı olan birilerine rastladınız mı? Şayet var idiyse onlara muamele nasıldı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Direkt olarak bu kadar sert bir hastalıkla karşılaşmadım. Bot giyemeyen bir arkadaş (bir sağlık sebebinden dolayı) hep spor ayakkabı ile yapmıştı. (Ve evet Şubat ayında.) Eğer bu denli ise ciddi anlamda zorlamayacaklardır. Zaten size sevk verseler bile birlikte doktor kontrolünden geçiyorsunuz gittiğinizde. Bu yüzden durumunuzu orada belirtirsiniz. Kimse sizin sakatlanmanızı ya da rahatsızlanmanızı göze almaz. Öyle bir vurdumduymazlık olmaz. Siz onlara emanetsiz çünkü bir noktada onlara hesap sorulur… Genel olarak sürekli ayakta beklemenizi ve gruplar halinde bir şey yapmanızın amacı da o, başı boş bırakıldığında kesin herkes bir yerine bir şey yapar. Bunlar bizim kontrolümüzün altında dursun muhabbeti. Durumunuzun tam net çözümü nedir bilmiyorum ama buna rastlayan birine danışmanız daha sağlıklı olur. Belki bir yolu vardır. Bende net bir cevabı yok maalesef. 🙁

   Hayırlı tezkereler şimdiden. Umarım çözersiniz.

   1. Alakanız için teşekkür ederim. Yaşayıp göreceğiz. Kurdukça gözde büyüyor, biraz oluruna bırakmak lazım galiba.

    1. M. İkbal Merhaba,

     Ben de 12 Ekim sevkliyim ve benzer şekilde bel fıtığı rahatsızlığım var. Askerlik şubesine başvurarak sevk ettikleri hastanede doktor muayenemi gerçekleştirdim ve askerliğe elverişlidir raporu aldım. Benzer şekilde bir işlem yaptınız mı bilemiyorum ancak belki işinize yarar diye belirtmek istedim.
     Şimdiden hepimize hayırlı tezkereler.
     İyi günler.

 23. Merhabalar bende ekimin 12 sinde sevk bitiş tarihim gözüküyor 1100 km uzaktan gelicem sevk bitiş tarihinden itibaren 2 günmudur yol izni yani 14 u mu teslim bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim

  1. Muhtemelen 2 gün eklenir. Benim 1100 kilometre bile değildi, pazartesi teslim olmuştum. Hayırlı tezkereler!

   1. Merhaba
    Peki kardeşim benim sevk tarihim de ekimin 12 si yazıyor. Hafta sonuna denk geliyor. (Bu arada Samsunluyum ) Pazartesi mı teslim olacağım? Yoksa hafta sonu alım yapiyolar mı.

  2. Mustafa Y. Merhaba,

   Ben de 12 ekimde 15. Piyade eğitim tugayı 5. Piyade eğitim taburuna sevkliyim. 1100 km uzaktan gideceğini duyunca aynı bölgeden mi gideceğiz acaba diye sormadan edemedim. Ben İzmir’den gideceğim, aynı bölge mi acaba?

   Simdiden hayırlı tezkereler, iyi günler.

 24. Merhaba,

  Açıklayıcı bir yazı, teşekkürler. Benim de iki sorum olacak.

  1. Normalde 23 Eylülde bedelli için teslim olmam gerekiyor. Mazereti olmayan bir sınav nedeniyle (26 Eylül) 3 veya 4 gün geç teslim olmayı düşünüyorum. Sizin döneminizde bu şekilde geç teslim olup sorun yaşayan oldu mu yahut komutanların tutumu hakkında bilginiz var mı?

  2. Gece 22:00 den sonra birliğe teslim olmak mümkün müdür? Şöyle ki, ya sınav çıkışı uçağa atlayıp Samsun’a gidip gece saatlerinde teslim olacağım ya da bir sonraki gün. Hangisi mantıklı sizce?

  Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba,

   Açıkçası zor sorular. Sınav günü giden birileri olduğunu duymuştum, sonrasında ekleniyor sürenize. İzin olmuyor diye biliyorum ama araştırmanız lazım. Maalesef bu konuda bilgili biri değilim. 🙁 Varsa bilen biri buraya yazabilir ama geç girdiğiniz zaman hak kaybetme durumaları da olabilir diye düşünüyorum. Kaçak oluyorsunuz çünkü. En mantıklısı Askerlik Şubesi’ne sormak.

   Gece 22’den sonra girmek mantıklı değil çünkü o gün bir sürü işlem oluyor, kıyafet vs. Bunları kaçırmış olacaksınız. Tek kişiye özel de o sistemi kurmazlar. Yol izni dahil 23 Eylül mü bu arada?

   Hayırlı tezkereler şimdiden!

 25. e devletten aldığımız sevk belgesi yeterli mi yoksa askerlik şubesinden almamız mı lazım

  1. E-devletten aldığınız belge yeterli.

 26. Bilgilendirme yazınız için öncelikle teşekkür ederim. Benim sorum şu ben 23 eylülde son gün askerde olacağım. Dönüş tarihini nasıl hesaplamalıyım. 11 – 12 Ekim cıkış tarihi olur heralde sizin nasıldı bilgi verebilirsiniz? Bu arada benimde samsun Kocaeli de ikamet ediyorum.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, rica ederiz. Bilgilendirici olduysa ne mutlu bize. Cuma günü oluyor çıkışlar. Sabahtan yemin töreni, öğlen çıkış. İşte evrak, teslim işleri ile 2 gibi çıkmış olursunuz diye tahmin ediyorum. Hayırlı tezkereler şimdiden.

   1. O zaman 11 Ekim akşama bilet alabilirim. Teşekkürler

   2. Merhaba
    Peki kardeşim benim sevk tarihim de ekimin 12 si yazıyor. Hafta sonuna denk geliyor. (Bu arada Samsunluyum ) Pazartesi mı teslim olacağım? Yoksa hafta sonu alım yapiyolar mı. Namaz kılmak sıkıntı oluyor mu.

    1. Merhaba, yol izniniz olmayabilir eğer Samsun’da ikamet ediyorsanız. Onu kontrol ettirin lütfen. Hafta sonu alım yapılıyor. Namaz kılmada bir sıkıntı olmuyor. Bazen eğitim alanında olacağınız için cami uzakta kalabilir. Bilginiz olsun.

 27. Harika bir yazı emeğiniz için teşekkür ederim 🙂

  1. Teşekkür ederiz! 🙂

 28. Merhaba,
  Çok güzel bir rehber olmuş teşekkür ederiz.

  Tek bir sorum olacak, tuvaletler sadece Alaturka mı?

  1. Merhaba, teşekkür ederiz. Faydalı olduysa ne mutlu bize. Evet, tuvaletler alaturka. Hayırlı tezkereler.

 29. Merhaba dostum,yemin töreni hakkında detaylı bir bilgin var mı? Bazı illerde ki birliklerde katılım zorunlu değilmiş diye biliyorum arkadaşlarımdan,terhis günü acilen İstanbul’da olmam gerekiyor.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, yemin töreni sabah ile öğle arasında gerçekleşiyor. Yemin törenine katılmayacaklar önceden yemin ediyor, terhis günü yemin töreninden hemen sonra çıkabiliyorsun diye biliyorum. Birkaç saat kazanmış oluyorsun yani ama sabah erkenden çıkılmıyor diye biliyorum. Değişmiş olabilir, yine de bir sormakta fayda var. Belki bilen biri buraya bırakır.

 30. Bilgilendirmeniz için emeğinize sağlık. Her nekadar 20 günlük bedelli askerlikte olsa sonuçta anısı kalması açısından fotoğraf çektirebilme gibi bir imkan varmı ?

  1. Merhaba, rica ederiz. Bilgilendirici olduysa ne mutlu bize. Evet, son günlerde fotoğrafçı geliyor. Ücreti mukabilinde toplu ve tek fotoğraf çektirebiliyorsunuz. G3 ile vs… Sonra da dağıtıyorlar. Hayırlı tezkereler.

 31. Merhaba 12 nolu ekimde teslim olacağım sen fazla askerlik yaparsınız demişsin ama o yol süresini askerlik süresinden düşüyorlar diye biliyorum 19 gün falan oluyor yani birde ben cumartesi teslim olacağım sıkıntı olurmu ayrıca duşlar nasıl kullanıyor ortak hamam gibi bir yer mi yoksa oda oda şeklindemi şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, fazla askerlik o yol iznini geçirdiğinizde ya da sınav ve benzeri durumda izin alıp gittiğinizde oluyor. Nerede okudunuz böyle bir bilgiyi? Cumartesi teslim olmanızda bir sıkıntı yok. Duşlar 2 gün. Salı ve perşembe. Ortak bataryalarda oluyorsunuz, duşlar uzakta bir binada. Hamam gibi bir yer yok. Hayırlı tezkereler.

   1. Okumadım askerlik şubesi söyledi ve çoğu insanda bu yönde bilgi sahibi zaten araştırabilirsin 21 günlük askerlikten yol süresi düşülüyor 19 güne falan denk geliyor bilgilendirme için teşekkür ederim.

    1. Doğrudur bu bilgi. Bende 18 gün yaptım zaten. 🙂

 32. Merhaba 12 nolu ekimde teslim olacağım sen fazla askerlik yaparsınız demişsin ama o yol süresini askerlik süresinden düşüyorlar diye biliyorum 19 gün falan oluyor yani birde ben cumartesi teslim olacağım sıkıntı olurmu ayrıca duşlar nasıl kullanıyor ortak hamam gibi bir yer mi yoksa oda oda şeklindemi şimdiden teşekkürler….

  1. Merhaba, fazla askerlik o yol iznini geçirdiğinizde ya da sınav ve benzeri durumda izin alıp gittiğinizde oluyor. Nerede okudunuz böyle bir bilgiyi? Cumartesi teslim olmanızda bir sıkıntı yok. Duşlar 2 gün. Salı ve perşembe. Ortak bataryalarda oluyorsunuz, duşlar uzakta bir binada. Hamam gibi bir yer yok. Hayırlı tezkereler.

   1. Okumadım askerlik şubesi söyledi ve çoğu insanda bu yönde bilgi sahibi zaten araştırabilirsin 21 günlük askerlikten yol süresi düşülüyor 19 güne falan denk geliyor bilgilendirme için teşekkür ederim.

 33. Merhaba,

  Yazınız oldukça faydalı ve yardımcı olmuş, çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Aklıma takılan soruları aşağıda belirtiyorum, müsait zamanda cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

  1. İlk girişte yanımızda götürdüğümüz bavul ve eşyaları kontrol sonrası koğuşa mı götürüyoruz yoksa orada ihtiyaçlarımızı alıp bırakıyor muyuz?
  2. Dolapların düzeni için askere giderken yanımıza organizer benzeri bir şeyler almamız gerekli mi?
  3. Duş ve sabah kişisel temizlik için tuvalete giderken diş fırçası, macun, sabun vsyi herhangi çanta ile yanımıza alabilir miyiz yoksa şeffaf çanta olması zorunlulugu var mı?
  4. Nöbet tutuyor muyuz? Evetse nasıl ve nerede?
  5. Don, fanilada “özellikle bu yeşil olmalı yoksa giyemezsiniz” gb bir kısıt var mı?

  Simdiden teşekkürler, keyifli günler.

  1. Merhaba, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize! 🙂 Cevaplarımız aşağıdadır.

   1. Eşyalarınızı bir yerde bırakıp sıra halinde kıyafet ve eşyalarınızı almaya götürülüyorsunuz. Sonra eşyalarınızla birlikte koğuşlarınız belirleniyor. Ardından lazım olan eşyalarınızı dolaplarınıza yerleştiriyorsunuz. İlk 1-2 gün bavulunuzu yanınızda tutabiliyorsunuz. Sonra bavulunuzu sivil eşya depolarına koyduruyorsunuz.

   2. Gerekli değil. Zaten çok fazla eşya koymanıza izin vermiyorlar. Düzeni her sabah kontrol ediliyor.

   3. Alabilirsiniz. Şeffaf olmak zorunda değil.

   4. Evet, oda/koridor nöbeti tutuluyor. 1 ya da 2 saatlik dilimlerde tutuyorsunuz.

   5. Yok, görünmediği sürece sıkıntı etmiyorlar ki, görünmez. 🙂 Çorap yeşil olsun ama.

   Hayırlı tezkereler şimdiden.

   1. Merhabalar,
    Askerliğimi 1Kasım tarihinde 32. dönem bedelli olarak bu birlikte bitirdim. Birlikteki son durumlardan kısa bir şekilde bahsetmek isterim naçizane:)

    -piyade marşını gitmeden bi iki dinleyin. bize piyade marşının sözlerini verdiler, esas melodisini son hafta salı günü ilk defa duydum. yemin töreninde söyleyeceksiniz, ilk iki hafta çok alakasız melodilerle marşı söylemeye çalışacaksınız falan :)))
    -mıntıka olayı biz askerliğe başladığımızda kahvaltı öncesiydi, askerliğimiz devam ederken havanın geç aydınlanmasından dolayı kahvaltı sonrasına alındı. mıntıka konusunda sürekli arazi olmaya çalışan kişiler olacaktır. muhtemelen aynı manga, aynı koğuşta olduğunuz kişiler olacak bunlar. en başından tavrınızı grup olarak koyun, yoksa alışkanlık haline getirirler, siniriniz bozulmasın sonra. pişkin insan çok.
    -kadrolu erler can sıkabilir, ama geneli iyi diye düşünüyorum. bazıları ekstra sinir bozucu olsa da, genel olarak iyi niyetliler.
    -yat saatinden sonra bölük önünde yer alan alanda telefonla konuşmayın, muhabbet etmeyin, insanlar uyumaya çalışıyor:)
    -bölük önünde yer alan otomatlardan içecek alacaksınız sıklıkla, ancak bu otomatlarda içecekler çabuk tükeniyor, özellikle su! tedarikli olun, yedekte bir adet en azından suyunuz olsun, yeri gelecek arkadaşınız ile paylaşacaksınız. ama fazla stokçuluk da yapmayın, diğer insanları da düşünün.
    -ben diş fırçalarken pet şişedeki sularla çalkaladım ağzımı. pek sularına güvendiğim söylenemez.
    -birlikteki kedi köpeklere iyi davranın(özellikle asil kedi Pakize’ye) ama çok yüz vermeyin, odalara camdan girip sizinle gece yatar, haberiniz olsun 🙂
    -yürüyüş, silah eğitimi vs zamanında bölük olarak ne kadar iyi, sessiz ve nizam içinde olursanız, o kadar rahat edersiniz.
    -üstlerinize selam verme konusunda dikkatli olun, önem veriyorlar!
    -kulak tıkacı alın muhakkak, horlamalar bazen üst düzeyde olabiliyor.
    -dolaplar bizim zamanımızda sadece içinde yiyecek ürün olmaması konusunda denetlendi. onun haricinde her şeyi koyduk biz. dağınık olmasın yeter. ancak dolaplar çooook küçük. çok az yeriniz olacak, sıkış tepiş yerleşmeyin dolaba.
    -kış gelmeye başladı, banyo sonrası havlular tam kurumuyor, ve dolaba nemli koymak zorunda kalabilirsiniz. maalesef bu da dolapta koku yapıyor.
    -kirli eşyalarınızı (atlet-don) saklamayın. direkt atın.
    -botunuzu kesinlikle büyük alın, tabanlık kullanacaksanız 2 numara büyük bile alabilirsiniz. ben öyle yaptım, rahat ettim. bot içine tabanlık harici topuk altına bot vatkası da koyun, hatta yanınıza 4 ya da 6 tane vatka alın, bi kaç günden sonra kağıt gibi kalıyor.
    -kamuflaj yıkamaya falan kalkmayın, kurumaz, temiz tutmaya çalışın kamuflajı.
    -gece yatmak için ve birlikte zaman geçirmek için farklı 2 adet eşofman altınız olsun. yerlere oturmak zorunda kalıyorsunuz bazen, onunla yatağa girmeyin. sivil kıyafetli içtimalarda komutanların karşısına da pijama görüntülü alt ile çıkmayın. sivil ayakkabınızı sivil eşyaya vermeyin. hem terliğiniz olsun, hem de ayakkabınız. hepsine ihtiyaç var.
    -çok fazla içtima halinde muhabbet etmeyin, kendi işinizi ve ayakta kalma sürenizi uzatmaktan başka bi şeye yaramaz. geyik muhabbetini içtimadan sonra yaparsınız. düzgün sıra olmayı bölük olarak çabuk halledin. sonra tabur içtimada “istikamet” verirler, önce koşturur, sonra çöker, sonra geri koşarak toplatırlar sizi, boşuna laf yemeyin.
    -“yürüyüş karar sayılacak” dendiğinde bağırın, uygun adım yürünecekse de uygun adım yürüyün, artizliğe gerek yok.
    -revire gidip eğitimden yırtmak istiyorsanız unutun, sizden öncekiler bunu o kadar yapmış ki, insanların sıtkı sıyrılmış, kaytarmaya mı geldin, sahiden hasta mısın anlıyorlar. söylediklerine göre devlet hastanesinde bile askerlere artık mesafeli yaklaşıyorlarmış. bir de 2 günden fazla istirahat alırsanız askerliğiniz uzar, geç terhis olursunuz. bizde eli kırık olan bir adam, 1 hafta istirahat aldı, bizden sonra terhis olmak zorunda kaldı.
    -kantinde sigara almak için sıraya girerseniz, 3-5 paket alın. her seferinde sıraya girmek bayar.
    -dönerci var birlikte, döneri güzel.
    -sebahattin asteğmen ile faruk asteğmeni üzmeyin. zira süper adamlar.

    sizin sayfayı böyle kullanmak istemezdim ama, affınıza sığınarak bir kaç ekleme yaptım diye kabul ederseniz sevinirim. 🙂 saygılar.

    1. Bilgilendirmeler için teşekkür ederiz. Elinize sağlık. Geçmiş olsun. 🙂

    2. Çok yerinde paylaşım olmuş hocam, 21 aralıkta teslim oluyorum, teşekkürler paylaşımınız için.

 34. Merhaba,
  Öncelikle detaylı olarak paylaşımınız için teşekkürlerimi iletiyorum çok yardımcı oldunuz.
  Bedelli askerliğim Samsun’a çıktı 14 Ekim 2019 Pazartesi günü teslim olmam gerekiyor.
  Uçak biletini 18:40 gidiş – 20:05 iniş olarak bulabildim. Saat 21:00 gibi teslim olsam sıkıntı yaşarmıyım?
  Siz de geç teslim olanlar varmıydı?
  Sevgiler..
  Serdar

  1. Merhaba Serdar,

   Rica ederiz, yardımcı oldu ise ne mutlu bize. Sıkıntı yaşayabilme ihtimaliniz var. O saatte alım olabilir ama eşyalarınızı alım ve koğuş noktasında çok geçe kalmış olursunuz. Tam net değilim bu noktada kusura bakmayın. Belki bilen birileri çıkar. Geç teslim olan vardır ama ben rastlamadım.

   Hayırlı tezkereler.

  2. Merhabalar,

   22.00 gibi teslim oldum sadece neden geç geldiğimi sordular uçak bileti bulamadığımı söyledim ve herhangi bir problem yaşamadım.

   Dikkat etmemiz gereken konu 23.59’dan sonra teslim olursanız askerliğinizi 1 gün uzatıyorlar.

   Sevgiler..

 35. Merhaba bende orda yapıcam akıllı telefonu Ali bakkala günlük bi ücret karsiligindami bırakmamız gerekiyor bide çoraplar hangi renk olmalı teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba, günlük değil galiba tek bir fiyatı var. O şekilde bırakılıyor. Ücreti tam hatırlamıyorum maalesef. Çoraplar yeşil haki renk olmalı. Hayırlı tezkereler.

 36. Merhaba yazdıklarınız için öncelikle teşekkür ederim. Benim sorum dizlerimde menisküs yırtığı var teşhis bu eğitimlerden muaf tutulmama neden olur mu ve mr görüntülerini içeren Cd götürmem yeterli olur mu bu durumu mu belirtmek için teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Olabilir, bunu muayenede söylemiş olmanız gerekirdi. Yoksa gittiğinizde sizi muayene ediyorlar bu yüzden orada belirtmeniz hatta raporunuzu yanınızda götürmeniz gerekiyor. Bu konunun önemini ciddi şekilde belirtin. CD konusunu bilmiyorum. Kağıt götürmeniz daha mantıklı olacaktır.

   Bilginize. Hayırlı tezkereler!

 37. Merhaba,
  Benim de birkaç sorum olacak 🙂
  – Ben de Aralık’ta Samsun’da yapacağım. İstanbul için 2 gün mü yol izni veriliyor, pazartesi teslim olabilirim değil mi?
  – Gün içinde telefon kullanabiliyor muyuz, yoksa sadece akşamları mı?
  – Türk Telekom ile ilgili bir bilginiz var mı, çekimde sıkıntı yaşanıyor mu? Gerçi askercell de kullanabilirim, onun çekiminde bir sorun yaşadınız mı?

  1. Tabii ki cevaplayalım.

   – Muhtemelen 2 gün verilecektir. Benim kütüğüm Bursa’ydı ama İstanbul’da yaşayan arkadaşımla beraber Pazartesi giriş yaptık.
   – Öğlen ve akşamları ama boş anlarınızda da “çok göze batmadan” kullanabilirsiniz. Sessizde olsun yeter. Zaten eski telefonların titreşimi yetiyor. 🙂
   – Evet, Türk Telekom her yerde çekmiyor ama çeken yer illa var. Gerçi diğer hatlarda da ara sıra kopukluk olabiliyor. Askercell de fena çekmiyor. Hepsi aynı yani.

   Hayırlı tezkereler!

 38. Bilgiler için teşekkür ederiz emeğinize sağlık benimde bi sorum olacaktı askere gidince boy kiloya bakıyorlar mi tekrar ben başvururken sınırdaydım ve hala aynıyım kilo fazla çıkarsa ne olur acaba şimdiden teşekkürler.

  1. Rica ederiz. Hayır, boy ve kilo ölçümü yapıldığını hatırlamıyorum. Askerlik yeriniz belli olduysa çok da sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Asıl mevzu o sınırın aşılması durumunda gönderilmeme kısmı diye biliyorum en baştan ama konuya hakim birinden teyit alsanız iyi olur. Uzmanı değilim.

   Hayırlı tezkereler!

   1. Merhaba yazı icin tesekurler. Carsaf yastik kilifi , havlu getirmek istersek hangi renk olmasi gerekir . Bu renk zorunlumudur. Tesekurler.

    1. Merhaba, getirseniz bile oradaki renk tonu ile uymayacaktır diye düşünüyorum. Hepsi tek renk olmak zorunda ama yastık kılıfı getirip her akşam geçirebilirsiniz ama gün içinde tek renk ve düzenli olmak zorunda. Askeriyenin verdiğini kullanmakla yükümlüsünüz. Rica ederiz.

     Hayırlı tezkereler.

 39. Merhaba,
  Samsun Merkez’de bedelli yapacağım. Tuvalet temizliği vs. işler yaptırıyorlar mı 🙂
  Akşamları vakit nasıl geçiyor, sosyal olanaklardan bahsedebilir misin 🙂

  1. Merhaba,

   Merkez’den kastın Esentepe Kışlası mı? Tuvalet temizliği tabii ki yaptırıyorlar. Her gün mıntıka var.
   Akşamları vakit genel olarak muhabbet ve hemen uykudan. Çünkü çok yorgun oluyorsunuz.
   Sosyal olanaklar ise er gazinosu.

   Hayırlı tezkereler.

 40. Merhaba,
  Tuşlu ama kötü kamerası olan telefonları alıyorlar mı? Örneğin Samsung Sm-b350e. Bir bilginiz var mı bu konuda?

  1. Merhaba,

   Kamerası kötü olsa da sıkıntı çıkarır. Kameralı telefon yasak. Bilginize.

   Hayırlı tezkereler.

 41. Merhaba,
  Sevk belgesinde ADNKS Adresim ve Medeni halim yanlış yazıyor. Bunları düzelttirmek gerekiyor mu? Teslim olurken bir sorun oluşturur mu?

  1. Merhaba, sorun olacağını düşünmüyorum ama siz yine de yetkili bir yere sorun. Çünkü son sisteme dair bilgim yok. Belki bilen bir arkadaşımız vardır burayı okuyan.

 42. 21. aralıkta sevk olacak olan varmı devrelerimizle şimdiden tanışalım
  15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB./SAMSUN MERKEZ
  sevk tarihi 21. aralık 2019

  1. Ben varım 21 sevk 23 ünde teslim olacağım 38b Samsun

 43. 3 Gün sonra teslim olacağım askerlik bitince bu yorumun altına deneyimlerimi yazacağım bu arada sayın yöneticiye teşekkür ederim çok iyi tecrübeli bir yazı olmuş benim askerlik bitiside 20.12.2019 , 20 gün sonra görüşürüz:)

  1. Burak merhaba kardeşim. Abim için soruyorum bize gelmeyin diyor yemin töreni için ama biz gidip sürpriz yapmak istiyoruz saat kaçta başlayıp kaçta bitiyor yemşn töreni kaçta çıkmış oluyorsunuz? Bir de Pazar günleri eğitim oluyor mu dışarı çıkmaya kesin izin var mı

 44. 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB./SAMSUN. 2 Aralık’ta teslim oluyorum. Var mı benle gelen 😃

  1. Yemin töreniniz kaçta başlayıp bitmişti ve askeriyeden kaçta çıkmıştınız tam olarak hatırlıyor musunuz? Bir de Pazar günleri hep serbest mi bırakıyorlar yoksa bazen eğitimler çıkabiliyor mu

 45. Benim de sevk 21 Aralık teslim 23 Aralık uşaktan geleceğim

  1. Merhaba yazdıklarınız için teşekkürler. Hat konusunu anlayamadım. Kendi hattımızi götursek atıyorum bavulun içinde eşofmanın cebine koysam x-ray de görünüyor mu ya da o kadar detaylı arama oluyor mu? Ya da askercell almadığımda haliyle yanımda hat getirdiğim belli olmuş oluyor telefonda olacak çünkü. Nasıl olacak bilgi verebilir misiniz? 23 Aralıkta Samsun da olacağım ben de.

   1. Merhaba,

    Detaylı arama oluyordu ama illa bir şeyler saklayabilirsiniz. Kullanmayacağım diyebilirsin telefonu. O kadar kontrol etmezler. Yani hattı bulamazlarsa sıkıntı olmaz. Biraz şans işi yani.

    Hayırlı tezkereler.

   2. 20 Aralık’ta teskeremi aldım. Yeşil hiçbir şeye para vermeyin. Paranıza yazık. 4. Bölükte Sebahattin yunus Faruk Kadir ve Veysel komutanlar var. Hepsi şeker gibi adamlar. Ama Kadir adamın dibidir. Yüzbaşı Osman tehlikeli. Atışlarda karşınıza çıkacak. Hata yapmayın yoksa tepik yersiniz. Cebinizde temassız özellikli kredi kartı bulunsun. Büyük kolaylık. Yemekler özel firma ama en fazla % 60 yenilir oranı. Hiçbir içtimayı kaçırmayın. Dikkat esiyorlar. Genel olarak güzel bir ortam sizleri bekliyor. Hayırlı teskereler. 😊

 46. Evet Allah’a şükür bitti 18 gün. İlk 3 gün alışma aşaması olduğundan gerçekten çok sıkıcı geldi ama sonra bambaşka oldu.
  Ben 3.Bölükteydim yemekler gayet iyidi , manga komutanları ve astteğmenlerime teşekkür ederim.Herkesin kesinlikle yapması gerektiğine inanıyorum zamanla anlayacaksınız size disiplin ve vatan sevgisini anlatan en güzel yer.Yemin töreninde şanlı bayrağımızın altında selam dururken herkesin sizi alkışlaması bambaşka bir duyguydu Rabbim ordumuzu ve vatanımızı korusun hepinize şimdiden hayırlı tezkereler…

  1. Yemin töreniniz kaçta başladı ve kaç saat sürdü askeriyeden tam olarak kaçta çıkış yapılıyor. Ona göre bilet alacağım :)))))

 47. S.a arkadaşlar Samsun 15. Piyade eğitim tugayından terhis olduktan sonra eve dönüş için yol parası ve iaşe parası alan varmı? Varsa nezaman yatırıyorlar.
  Bizden herhangi bir banka hesabı istemediler. Sizlerden isteyeni niz varmı?
  Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, askerlik parası gibi bir şey yatıyor. Ziraat Bankası’ndan kimliğiniz ile alabilirsiniz ancak hemen yatmıyor. Bilginize.

  2. Son gün koğuşun kapılarına astılar. Yaklaşık 90 gün sonra yol parası ( istanbul için 163 ₺ ) ve 89 ₺ askerlik harçlığı ziraat bank hesabına yatacak dedi. Hesapları askeriye kendisi açtırmış. Sizin birşey yapmanıza gerek yok. 3 ay sonra gidip parayı alın.

 48. Sevk son erim 18. Ocak’ta. Teslim olacağım.inşallah

  1. 10 ocakta bitirdim mal gibi beklemeye bel ve diz ağrısına hazır olun

   1. Bu işler sırayla. Şimdi bot bağlamayan düşünsün 😃

 49. TEKİN BEY SİZ VAMPİRSİNİZ 🙂

 50. Bedelli askerlerin yemin töreni saat kaçta oluyor ve kaç saat sürüyor. Samsun Esentepe de? Bir de telefonla uğraşmak için vakit oluyor mu arama SMS vs. Pazar günü eğitim olması mümkün mü ? Cumartesi Pazar askeriYeden Dışarı çıkabiliyor muyuz

  1. Yemin töreni 10 da başlar 11 de biter. Telefonla uğraşmaya vakit çok. Pazar günü eğitim yok. Sadece içtima var. Bedelli askerler hastane dışında kışladan dışarı çıkamaz.

  2. Son yemin töreni 10 Ocak 2020 saat 14.00 da oldu. 15.00 de bitti. 16.00 da çıkmıştık. Bando gelecek diye bu yemin töreni öğleden sonra yapıldı. Bence öğleden önceye bilet almayın. Tabi bir yerlerde tanıdığınız varsa sabah 9 da bile çıkabilirsiniz yoksa beklersiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir