Ucuz Avrupa Gezisinin Adresi: Belgrad

Avrupa’da olsun ama Schengen ile uğraşmayayım, Euro olmasın daha cebe uygun tatil istiyorum diyorsanız; Sırbistan’ın başkenti Belgrad tam size göre bir tercih. 3-4 günlük bir kaçamak yapmaya karar verdiyseniz, sizin için bir liste hazırladık ve sonuna da ipuçları ekledik. Daha ne olsun! Haydi, okumaya başlayalım…

Belgrad’ta Gezilecek Yerler

1. Kalemegdan

Türkçe meali okunduğu gibi Kale Meydan işte! Tuna ile Sava‘nın birleştiği yer, muhteşem manzara. Gün batımı tam karşınızda gerçekleşiyor, kaçırırsanız çok üzülürsünüz. İçinde anıt, saat kulesi, kilise var. Merkezi bir yer olduğu için ulaşım gayet kolay.

2. Nikola Tesla Müzesi

Bize göre Belgrad’ın en turistik yeri. Sonuçta hava alanının ismi bile Nikola Tesla. Detaya girmeyeceğiz ama işimiz gereği Thomas Alva Edison’un hayatını ezbere biliyoruz, tabii bu rekabeti de.

Çok büyük bir müze hayal etmeyin ama ne kadar büyük bir adam olduğunu görmek için mutlaka uğrayın. Deneyleri, aletleri, kıyafetleri ve daha fazlası… Turda bir yerde ekrandan neler yaptığı anlatılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam her saat başı gibi… Vaktiniz varsa dinlemenizi öneririm.

Şunları da yapmayın!

Bu arada Benedict Cumberbatch’in de yer aldığı muazzam bir film geliyor: The Current War! Ben listeme aldım. Buraya ekleyeyim.

3. Çiçekler Evi ve Yugoslavya Tarihi Müzesi

Nam-ı değer, sevgili Josip Broz Tito‘nun mezar anıtı. Eski Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti’nin rahmetli lideri. Gidip iki fatiha okuduk. Bu arada gitmeden mutlaka hayatını okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada ülke çok ucuz olmasına rağmen öğrenci olarak girdik. Niye böyle bir şey yaptık bilmiyoruz ama euro’nuz kalsın dönüşe… Malum ülkede euro durmuyor, kârlı dönersiniz. Kim bilir! Öğrenci akbili gösterseniz işe yarar, kadın okuyamıyor zaten! : ) Bu arada Yugoslavya Müzesi’nde içerisi 90’lı yıllarda PTT dairesine girdiğiniz aldığınız küf kokusunu alıyorsunuz. Liseliler bilmez.

Yugoslavya Müzesi ile Çiçekler Evi aynı yerde alıyor ve biraz şehirden uzak ama biz 15-20 dakikalık yürümüştük, hava güneşli ise yürümenizi öneririz. Çok güzel, yemyeşil bir parkın içinde geçerek gidiyorsunuz

4. Knez Mihajlova

O iğrenç tabiri yazıp kaçıyorum: Belgrad’ın İstiklali! Burada hediyelik eşya alabilir, dondurma yiyebilir, güzel yemek yiyebilir, sokak sanatçılarını dinleyebilir, alışveriş yapabilir ve her şeyden önemlisi döviz bozdurabilirsiniz.Bu arada yemek demişken; iki kişi bir yemeğe girebilirsiniz. Porsiyonlar çok çok büyük!

5. Savamala

Burası surların dışındaki ilk yerleşim yeri. Bar, pub vesaire… Takılın işte!

6. Aziz Sava Katedrali

Kilise bana rengi ile Helsinki Katedrali‘ni hatırlatıyor aynı zaman yumuşak köşeleri ve oval yapıları ile bir cami dahası Ayasofya‘ya benzetiyorum. Karar sizin. İçine mutlaka girin, bir ortodoks sadeliği hakim.

7. St. Mark’s Kilisesi

Taş meydanın karşısındaki ortodoks kilisesi. Oldukça enteresan ve güçlü bir mimarisi var bence.

Bizans mimarisine benziyor…

Yazının karanlık tarafı: Sırplar 1999 yılında NATO’nun bombaladığı binaları halen o şekilde tutuyorlar. Sanırım, unutulmaması için… Keşke biz de bazı şeyleri unutmasak. O binalardan biri.

Sırbistan İçin İpuçları

  • Giderken Euro götürebilirsiniz. Para birimi; Sırp Dinarı. 100 Euro bozdurduğunuzda Sırbistan’ın en zengin 100 kişisi arasına giriyorsunuz. Eğer Avrupa‘ya çokça seyahat eden biriyseniz, yapacağınız en ucuz gezilerden biri olacaktır.
  • Mekan önerilerimiz: KC Grad (harika, samimi bir yer)
  • Mekan önerilerimiz v2: KralJ (Sanırız yunanlılar işletiyor, sabah kahvaltısı kesmezse ya da akşamüstü atıştırması için harika.) Kapanmış.
  • Mekan önerilerimiz v3: Kalemegdan’ın altındaki mekanlar, müzik zevkinize göre. Bu arada biralarını denemeyi unutmayın.
  • Serbia Air kullandık. Uçuş sırasında ikram veriyorlar.
  • Hotel Rex‘de kaldık. Çok kötü değil, muazzam da değil.Yeri burada.
  • İnsanlara bulaşmazsanız, size bulaşmazlar. Kuzey ülkelerinde yaşadık, ben böyle iri insanlara rastlamadık. Tam tabirle AT gibiler!
  • Sadece 3 gün kaldığımız için skadarlija için vaktimiz olmadı. Orası da sizin olsun. Bize anlatın. Kardeşimin deyimiyle: Avrupalıdan daha az, Türkler’den daha fazla medenî ülke.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

  1. Dogu Avrupa sehirlerinden  Belgrad, hem dogal hem de tarihi ozellikleriyle turistlerin en gozde yerlerinden biridir. Ozellikle ulkemizden Belgrad’a cok fazla turist ak?n etmektedir.  Belgrad otelleri, ozgun bir atmosfere ve nispeten ucuz fiyatlara sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir