Akdeniz Rüzgârı: Barcelona

Bizden bir yer, Akdeniz ülkesinde bir sahil kenti ve birçokların rüyası: Barcelona. İspanya gezilerinde listelerin üst sıralarında yer alan, Avrupa gezisi denildiğinde hemen kendine listede bir yer kapan sıcak bir kent. Biz gezdik, size de güzel bir yapılacaklar listesi hazırladık. Hazırsanız, başlıyoruz!

Barcelona’da Nereler Gezilir?

La Ramba

Kendisi şehrin ünlü caddelerinden biridir. Klişe geliyor: Bize “İstiklal Caddesini anımsattı” ama biraz daha az kalabalık olanı, en azından sokakta insanların birbirine omuz teması ile yürümediği cinsten. Bol bol sokak sanatçısına rastlayacaksınız. Sadece burada değil, tüm şehirde!

Kristof Colomb Heykeli

La Ramba’nın bir ucu Catalunya Meydanı’na çıkarken diğer ucu ise Kristof Kolomb heykeline varıyor. Yaklaşık olarak 60 metre yüksekliğinde bir heykel. Oldukça da görkemli. Kolomb Heykeli, La Ramba’nın deniz tarafında olanı. Unutmadan yazalım.

La Sagrada Familia

Roma havalimanında tanıştığımız bir Türk arkadaş La Sagrada Familia girişinde çok sıra olduğunu erkenden gitmemizi söylemişti. Bizde öyle yapmaya çalıştık. 

La Sagrada Familia. Barselona’nın bir numaralı sembolü desek yanlış olmaz. Üniversitedeki ilk yılımızda La Sagrada Familia ile ilgili bir sunum yapmıştık. Sunumumuzun başlığı ise şuydu; “Dünya’nın en çok turist çeken inşaat sahası!” Yıllar sonra orada olacağımız aklımıza bile gelmezdi ama gerçekten çok yerinde bir başlık atmışık, bundan çok eminiz. Öyle bir kuyruk vardı ki neredeyse bazilika çevresinde iki tur dönüyordu. Tam bir saatimizi kuyrukta harcadık.

Yuvarlak pencereleri, bal peteklerine benzemiyor mu? Doğanın Gaudi üzerindeki etkisi.

Gaudi’nin adeta kendini adadığı bu şaheser de Gotik ve Art Nouveau sanat akımlarının izlerini kolayca görmek mümkün. Hani “Her sanatçının bir tarzı var.” derler ya biz hayatımızda bu kadar farklı bir tarz daha önce görmedim. Bir bölümde Gaudi’nin bu binanın tasarımını yaparken nelerden etkilendiğini anlatan bir bölüm var. Resmen ağzımız açık kaldı. Gel gelelim müzeye giriş 16 avro. (Hem bazilika hem de kulelere çıkmak için, dilerseniz sadece bazilika için daha ucuza da alabiliyorsunuz.) Bazilika’nın içerisine girdiğinizde adeta ormanda yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. 

Devasa bir orman edasıyla uzanan kolonlar…

Zaten Gaudi’nin tasarımlarında çoğunda doğadan etkilendiğini görebilmek mümkün. 

-Çoğu sanatçının dediği gibi en iyi öğretici doğadır.- 

Sağdaki modern dünyanın sanat anlayışı ile Gaudi’nin sanat anlayışı arasındaki farkı görebiliyoruz. (O nasıl bina abi?)

Antoni Gaudi Sıtayla

Bu iki müzeninde girişleri oldukça pahalıydı. Gezinin geri kalanını düşünerek dışarıdan bakmakla yetindik, ne yazık ki.

Casa Batlló

Casa Mila

Park Güell

Adı üstünde park olan bu yer gerçekten pek güzel bir yer. Yeşillik, tepede kalması yüzünden Barcelona manzarası izlemek için gerçekten gidilesi bir yer. Ayrıca Antoni Gaudi’nin bir süre yaşadığı ev de burada bulunuyor.

Nou Camp

Nou Camp. Ne yazık ki girişi on dakika ile kaçırdığımızdan stada dışarıdan bakmakla yetinmek zorunda kaldık. Gerçekten büyük, söylemeden geçmeyeceğiz.

Barcelona’da Nerede Kalınır?

St. Christopher’s Inns. Öncelikle 8 kişilik odada kaldığımızı belirtmek istiyorum. Ranza sistemi ile yerleştirilmiş, her yatakta perde, okuma lambası var.

Yer olarak, çok merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Catalunya meydanının hemen yanı başında. Çalışanlar ise çok ilgili ve bir o kadar da eğlenceli tipler. Bedava kahvaltı da vardı!

Muchas Gracias, Adios!

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir