2022’nin En İyi 10 Reklam Kampanyası

2021’de başladığımız serimize devam ediyoruz ve geçtiğimiz yılın en iyi reklam kampanyalarını ele aldığımız bu yazımızda globalden 10 kampanyayı inceliyoruz. Umarız sizler için faydalı olur, bilmediklerinizi size ulaştırmış oluruz.

Louis Vuitton – Messi & Ronaldo

Yılın en göz alıcı kampanyası desek yanlış bir laf etmiş olmayız sanırım. Tam da Katar Dünya Kupası öncesi bir ilan ile çıkılan reklam “Victory Is a State of Mind” mottosu ile -belki de- tarihin en iyi iki oyuncuları, son yıllara damga vurmuş futbolcularını satranç oynarken görüyoruz. Fotoğrafçı Annie Leibovitz‘in (Daha önce Pirelli Takvimleri ile nam salan) ortaya çıkardığı şaheserde doğal olarak hem Lionel Messi‘yi ve Cristiona Ronaldo‘yu aynı karede görülür görülmez Instagram başta olmak üzere tüm mecralarda gündeme bomba gibi düştü. Markayı göze sokmadan bir araç olarak kullanmaları da oldukça dikkat çekici. Alelade konmamış satranç taşlarındaki metafor da çok başarılı. Bilmeyen için; Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’in Hikaru Nakamura ile berabere biten maçındaki hamleleri yansıtılıyor. (Detay isteyene not: Carlsen ortayı gole çevirmiş.)

Apple – 911

Yutkunduran bir reklam. Reklamlarda gerçeklik etkisi ana vurgu olduğunda hikayenin ne kadar etkili ve WOM’ın yayılımını görüyoruz. Akıllı saat tanıtımı için gerçek 911 aramalarını kullanmışlar. Saatin aslında bir “lüks” değil, bir ihtiyaç olduğunu vurgulamışlar.

Bu denki etkileyici filmin prodüksiyonuna baktığımızda ne kadar maliyetsiz olduğunu görebiliyoruz. Simple smart.

Nike – Air Max Day

Son yıllarda tüm dünyada adından söz ettiren, gözleri ve dikkatleri üzerine çeken teknoloji 3D Billboard. Özellikle Uzak Doğu’daki sanatçıların çalışmaları ile domine ettikleri bu alanda Nike klasikleşen efsane modeli Air Max için Air Max Günü’nde Tokyo’da böyle bir iş ile herkesin dilinde, paylaşımlarında kendine yer ayırttı.

Curve LED Ekran Büyüsü

Arsenal – No More Red

İngiliz futbol takımı Arsenal ve Adidas‘ın sosyal sorumluluk işi. Filmde sokaklardaki bıçaklı saldırıları ve kan dökülmesini Idris Elba‘nın anlatımıyla vurucu bir şekilde anlatmışlar. En önemlisi takımın kırmızı renkli formasını tamamen beyaza çevirmeleri aynı Louis Vuitton’daki metafor gibi. #Distruptive

Markaların dokunulmazları ile yaptıkları işler her zaman ses getirici oluyor.

Heinz – AI Ketchup

2023 ne mobilin ne de videonun yılı olacak. Şuna eminim -bana göre- kesinlikle yapay zekanın yılı olacak. Midjourney, Dall-E, ChatGPT ve daha fazlası… İlk dalga vurgu, arkası gelecektir. Heinz Kanada aslında çok değil bir yıl önce insanlardan ketçap şişesi çizmelerini istemişti ve bir ketçap şişesi nasıl olur konusunda Heinz’in meşhur ikonik şişesi öne çıktıydı. Bir sene sonra bunu insanlara değil, yapay zekaya sormuşlar. Dahice.

Yapay Zeka, reklamcıları işlerinden edecek mi?

Ace & Tate – Bring On The Sun

Gözlük göstermeden güneş gözlüğü reklamı yapılır mı? Neden olmasın!? Hem de herkeste ortak – evrensel mimikleri ortaya koyarak. İnsanlar kendilerinde aynı paydada buldukları ve ortak hislerine hitap reklamları daha samimi buluyor. İlanlar zaten kendini anında okutuyor. Gözlük modellerini görmeden marka bilinirliği için ve aslında siteye “bounce” etmesi için oldukça faydalı ve etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ikea – Babyboom

Ikea bir lovemark. <3 Bunu biliyoruz. Norveç’te yapılan bir kampanya ile katalogdaki ürünlerin isimlerinden bebek bekleyen ebeveynler için isim bulmayı kolaylaştırmışlar. Pandemi sonrasında doğum istatistiklerinin yükselişe geçtiği Norveç’te anne ve baba adaylarının karşısına 800 isim önerisiyle çıkmışlar. Özellikle sanat ve ses tasarımı konusunda harika bir prodüksiyon.

Hasan, Üseyin, Ahmet, Ayşe…

Coinbase – Less Talk, More Bitcoin

Yılın kazanan Super Bowl reklamı. Bir önceki sene bu basitliği Reddit yapmıştı. 90’lar nostaljisine bizi götüren ve minik bir heyecan yaratan coşkulu bir reklam.

Köşeye…

Apple – The Greatest

Bir önceki gibi… Tabuları yıkan özel insanlar için özel uygulamalar yaratarak dünyayı, hayatı kolaylaştırma vurgusu. Harika iş. Müzik kullanımı için örnek.

Turkish Airlines – Pangea

Son reklam filmimiz ise Türkiye’nin 1 numaralı global markası Türk Hava Yolları‘ndan geliyor. Burada biraz iltimas geçtim. Şahsen yapımında payımın olduğu Morgan Freeman – Pangea reklamını ekledim. Pandemi sonrası bağlanmayı ve dünyayı keşfetmeyi “connect” çatısı ile dünyanın en meşhur seslerinden biriyle taçlandırıyoruz. (90 yıllık Türk Hava Yolları’nın reklam tarihi ile ilgili de kapsamlı bir yazı yazmak istiyorum.)

Süper-kıta: Pangea

En iyi reklam kampanyaları listemizin sonuna geldik. Geçen senelerdeki gibi Türkiye için yapmak istedim ama hem globalde hem Türkiye’de –üzülerek belirterek; en azından benim için– 2021’e oranla kalite anlamında oldukça kötü bir yıl oldu. Bu sene Türkiye’nin 100. Yılı… Özellikle ülkemizde çıkacak işleri merakla bekliyorum.

Dipnot: 2021 reklamları yazıları oldukça rağbet görmeye başladı. Bizi takipleyen reklam öğrencileri var sanırım. Buradalarsa ve daha fazla marka/ürün, reklam analizi yapmamı isterseniz vakit ayırıp size yardımcı olmak isteriz.

Sevgiler.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir