Kaş Kapanış Tatili

Herkese merhaba! Uzun zamandır buraya yazı yazamadık. Dünya telaşı malum. Normalde “Kaş Kapanış” 29 Ekim ile olurmuş, bilmediğimden. Daha önce Kaş’a da gitmediğimden biraz da… Tabii biz 29 Ekim’den çok sonra Kaş’a gittik: Kasım’da, evet yanlış duymadınız; 13 Kasım! Bu yazımızda bu tarihlerde Kaş’ta neler yapılır ondan bahsedeceğim.

Kaş Kapanış Arefesinde Konaklama

Her zamanki gibi önce kalacak yeri ne yaptık sorusunu ortadan kaldıralım. Tabii ki AirBnB ancak söylemem gerekiyor ki kiraladığımız en salaş yer olabilir. Tiflis‘teki hatamızdan sonra buna hata demek biraz fazla olur ama umduğumuzu bulamadık diyelim. Göründüğü gibi geniş ve yeni değil maalesef. Temiz mi, temiz. Ondan yana sıkıntımız yok, lokasyonu çok iyi. Şöyle ki yerini tarih etmek için o meşhur yukarı doğru çıkan sokağın sonundaki Kral Mezarı’ndan sağa dönüyorsunuz orada! Bilenler bilir. Salaş ve evi sadece yatmak için kullananlar için ideal ama yüksek sezonda biraz fazla gürültülü olabilir. Uyarmamış olmayalım. Bu arada kapanıştan sonra kalacak yer bulabiliyorsunuz, dert etmeyin. Çok da güzel yerler var.

Şimdi kapanış gerçekleştikten sonra çok fazla mekan kalmamış, bunun için önceden Kaş’ı görmüş olmanıza gerek yok. Zaten kapalı kapılardan toplanmış masalardan anlayabiliyorsunuz.

Beachlerin çoğu kapalı biz bir tane güzel bulup merkezde olduğumuz her gün oraya gittik. İsmi Leymona Beach. Hayvan dostu bir yer, yemekleri güzel. Servis ve ilgilenenlerin iletişimi gayet güzel. Deniz için iki tane iniş yeri var, dubalarla çevrili. Biz çok beğendik. Hazır konu denize geldi. Su ilk üç gün (13-14-15 Kasım) harikaydı. Poseidon‘nun verilerine göre 23-22 derece aralığındaydı. Genelde 10 ile 4 arası gayet güzel, titretmeyen bir deniz bulduk, şansımıza tabii. Son gün biraz dalgalandı ve rüzgârlandı. O son günü yapmayacaktım ve üşütmeyecektim. Bu arada deniz sonrası kendinizi iyi kollamanız gerekiyor, kazak giyseniz yeridir. Güneş oldukça ısınıyorsunuz ama gölgeler soğuktu. Geceler de soğuktu. Biraz çeşitli bir bavul hazırlamanız gerekecek. Kasım’da temkinli olmak gerek.

Leymona Beach

Beach’e gitmediğimiz gün ise bir gün tekne gezisi yaptık. Sezon dışı olduğu için pek bir alternatif yok. Her gün çıkmıyor tekneler o yüzden vardığınızda ilk iş ya da varmadan önce bir rezervasyon yapmanız önemli. Bu arada yeterli sayı olmazsa çıkmıyor (biz Kaş’a gittiğimizde Cruise gelmişti onun etkisi olmuştur muhtemelen), geniş turlama yerine daha kısa bir turlama yapıyorlar hatta tekne Kaş’tan çıkmıyor. Üçağızlar Köyü‘ne araç ile gidip oradan yapılıyor. (Bunun nedeni tekne ile 2 saatte gidilen yolun araç ile 35 dakika sürmesi) Özetle; biz Tatil Sihirbazı Travel‘dan aldık.

3-4 farklı koy gezip meşhur Kaleköy’de gezilmesi için ara verdik. Tersane Koyu, Akvaryum Koyu gayet başarılıydı. Ek olarak batık kentinde yakınından geçip oraları anlattılar. Memnun kaldık.

Güneş batarken illa oraya özgü bir şey yapma alışkanlığımız var. Antiphellos Antik Kenti‘ne ait antik tiyatro var. Yaz aylarında kim bilir nasıl kalabalık oluyordur. Biz gittiğimizde makul seviyedeydi. Şarabımızı, aperatiflerimiz alıp geçtik. Manzarası çok güzel, tek sıkıntı yine sorumsuz ve bencil insanlar. İnsanlar kafa dinlemeye geliyor, sakinlik ve dinginlik aramaya.

Orada canlı müziğe gelmiyoruz ya da hoparlör ile müzik dinlemeye ya da drone’nunuzun dikkati dağıtmasına değil. Biraz sinirliyim, halkımızın bu bencilliğine.

Gece meyhane önerisi isteyene o zaman açık olan ocakbaşı olarak hizmet veren Salkım Meyhanesi‘ndan oldukça mutlu ayrıldık. Mezeler yeterli, ara sıcakları biraz daha çeşitlenebilir. Servisi iyiydi, fiyatları da makuldu.

Yemek alternatifleriniz ise; Kaş Gurme Falafel olabilir. Ara sokak lezzeti diyebiliriz. Normalde oluyor ya da dürüm de. Biz dürümü denedik, gayet doyurucu ve sosu güzel. Biraz bayabilir, kendilerinin limonatası var. Tavsiye edilir. Başka bir alternatifte Kaşık Mantı. Burada hem çıtır hem haşlama, hem patatesli hem kıymalı opsiyonları olan bir müessese. Güzel ve güvenilir bir opsiyon, risk sevmeyenler için.

Güne ise Dudu Mutfak‘ta başladık. Rezervasyon almıyorlar. Sabah 9.15 gibi oralarda olmak lazım, hemen doluyor, özellikle 4 kişilik kalabalık grupsanız o anlamda masaları az. İki kişilik masaları çok. 4 kişi için üç kişilik kahvaltı yeterli, bolca şey geliyor. Herkes kendine göre bir şeyler bulabilir.

Kaş’a Dalaman’dan Ulaşım

Transfer konusu da çok sorulup, araştırılıyor: Biz Dalaman üzerinden geldik. Blogumuzu bayadır takip edenler genelde araç kiraladığımızı bilir ama ülkenin geldiği son durumdan sonra çok araç kullanılmayacak bir zamanlama ve yer için kiralama yapmak pek akıl kârı değil. Biz Kaş Gümüş Travel‘i kullandık. Önden WhatsApp üzerinden rezervasyon yaptırdık. Kişi başı 300 TL. Uçakların inişine göre ayarlanıyor. Belli saatlerde var. Uçak rötar ve gecikmeye girerse sizi bekliyorlar. O yönden çok güzel. Sadece şoför biraz fazla hızlı ve seri kullanıyor, yol 2,5 – 3 saat sürüyor ama uyuyamıyorsunuz da kolay kolay. Yollar zaten virajlı… Tek sıkıntısı bu.

Kaş kapanış tatil deneyimimiz bu kadar arkadaşlar. Başka bir deneyimimizde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir