Yılın En İyi Reklamları

Cannes yazımızda global ölçekte reklamlara yer verdiğimiz için bu yazımızda Türkiye’den çıkan yılın en iyi reklamları izleyeceksiniz. Liste tamamen subjektiftir. Cumhuriyetimizin 100. yılı olması sebebiyle her ne kadar bereketli geçse de üzücü deprem gündemimiz sebebiyle uzun bir süre yılın başında tüm markalar iletişim durdurdu, seçim de tabii. Herhangi bir sıra belirtmeden yazacağım.

Kendi projeme hem öncelik vereyim hem de aradan çıksın. Türk Hava Yolları 90. kuruluş yıl dönümünde kurumsal filmlerden farklı olarak gerçek bir fotoğraftan yola çıkarak bilim kurgu içeren duygusal bir film ortaya çıkardık. Pek çok ödül alan Türkiye’nin Kanatları filmimiz yılın en çok izlenen filmleri arasında yer aldı.

Türkiye standartlarında kaliteli mizah zor bulunur. Kısa ve öz bir seride oyunculuklar, hikayelerle B2B bir konuyu bu denli güzel anlatmak çok zor bir meziyet. Aşağıdaki Barramundi balığı filmi haricinde, Qing Hanedanlığı Vazosu ve Boynuzlu Kavun Turkish Cargo filmlerine de mutlaka bakın.

Son olarak başka bir havacılık örneği de paylaşıp bu sektörü geçeceğim. Aslında uygulama konusunda sıkıntılar mevcut ama iletişime taşıma gücü ve sürdürülebilirliği konusunda güzel bir iletişim örneği. Daha iyi olma noktasında şu yorumum var: Atatürk imzası olmadan Atatürk’ün gökyüzüne bakan bir silüeti daha doğru olabilirdi. Ne de olsa “İstikbal Göklerdedir.” dememiş mi atamız! Radyo, TV, Outdoor her kullanım vardı. O gün uçuş yaptılar, 100 yazdılar, e-bilet kurgusu yaptılar. TK1919 ve Dünya’nın En Büyük Türk Bayrağı işlerinin çakması oldu, o denli de etkili olmadı. Çok gömdüm, yıkıcı etki yarattığı yanını da söyleyelim: Türkiye’de –global markalar hariç– markalar kutsallarına pek dokundurmazlar. Logo yerine bunu uygulamak gerçekten cesaret ister. Tebrik ediyoruz.

Temiz işlerden biri. Kristal Elma’da Film kategorisinde 120′ saniye üstü film kategorisinde Türk Hava Yolları 90. Yılı Altın alırken, bu da Bronz alan iş. Zorlu prodüksiyon ama samimi bir iş olmuş.

10 Kasım işlerinde genelde Koç yılın en iyi reklamları listelerine damga vururdu ama son birkaç senedir Garanti büyük atak yaptı. 10 Kasım reklamlarında en büyük risk Atatürk’ü iyi gösterebilmek ve en önemlisi iyi benzetebilmektir. Bu filmdeki Atatürk çok iyi oynamış ve benzetilmişti. Gerçek hikayenin gücünü arkasına alınca göz yaşartan iş olmuş.

sahibinden.com’un Babalar Günü içerik serisi. Duygusal ben üsttekini daha çok seviyorum. Oyunculuklar yürütmüş.

Akbank, Şişecam, Koç gibi markaların çok güzel prodüksiyonlu işleri oldu ama son dakika çıkan bu işi daha çok seviyorum hatta öncesinde Anadolu Grup başka bir iş çıkmıştı ama pişti olunca apar topar bu işi çıkarmışlar. Harika iç görü ve mesaj.

Birgün Gazetesi‘nin Cannes’da listelerde olan işi de buraya ekliyorum.

Ek olarak Cannes’da Gümüş Aslan – Wunderman Thompson Heinz işini de eklemiş olalım.

Sizin favori reklamlarınızı da duymak isterim. Reklamcılık özelinde yazılarıma devam edeceğim. 2022’den sonra 2023 yılı bitmeden bu yazıyı yazdığıma seviniyorum. Aklıma Reklamda AI (Yapay Zekâ) Kullanımı üzerine de yazı yazmak var. Yazmamı istediğiniz konular olursa ya da merak ettiğiniz yorumlar kısmına bırakmanız yeterli.

Güzel, mutlu ve en önemlisi sağlıklı bir yıl olmasını dilerim.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir