Büyük Tallinn Ansiklopedisi

Bu nasıl bir başlık diyorsunuz dediğinizi duyar gibiyiz… Çünkü Estonya’nın başkenti olan Tallinn sadece turistik gezdiğimiz yerlerden biri değil, aynı zamanda uzun bir süre yaşadığımız şehirlerden biri. Bu yüzden turistik önerilerin yanı sıra bol bol lokal yaşam ile ilgili bilgileri de bu başlığın altına paylaşacağız. Hazırsanız, başlıyoruz. 🙂

Nasıl Gidilir?

Eskiden sadece airBaltic ile gidebiliyordunuz hatta Letonya/Riga üzerinden ya uçak ya da otobüs aktarmasıyla. Neyse ki Türk Hava Yolları ile direkt uçuş açıldı da bu dertten kurtulduk.

Şehir merkezi için shuttle yerine yerel otobüsü de kullanabilirsiniz. Diğer Avrupa ülkelerindeki gibi havalimanı aman aman çok uzakta değil.

Neler Yapılır?

Tallinn küçük bir şehir olduğu için kesinlikle Roma ya da hemen karşısında yer alan modern dünyanın şehri olan Helsinki ile karşılaştırmamanızı öneririz. Yoksa sizin için hayal kırıklığı olabilir.

İlk olarak Old Town‘a gidip Orta Çağ’ın tadını çıkarmanız gerekiyor.

III Draakon

Old Town’un merkezindeki eski belediye binasının hemen altında bulunan bu orta çağ konsepti mekanda elektronik hiçbir şey bulunmuyor. Mumlar, kazan, masalar, kaplar, bardaklar…

Her şey eskiye uygun şekilde. Burada geyik çorbası deneyebilirsiniz. Herkesin damak tadı farklı tabii ama ilk kez denediğimiz çorbaya göre hiç fena değildi.

Old Town’da kısaca önerebileceğimiz restoranlar, pub’lar, kafeler; Mad Murphys Irish Pub & Grill, Olde Hansa, Kohvicum, Depeche Mode Bar, Must Puudel ve daha fazlası… Çok fazla seçeneğiniz olacak. Asya ve Hint mutfağından Türk mutfağına kadar her çeşit mutfak önünüze çıkacaktır.

Bu arada eğer o coğrafyanın fast-food zincirini denemek isterseniz ise adresiniz Hesburger. Her zaman McDonalds yersiniz nasılsa döndüğünüzde… 😉

Hell Hunt

Estonya’nın en eski pub’larından biri olan Hell Hunt’ta günün her vakti oturmak için gidebilirsiniz illa alkollü olarak düşünmeyin. Kahveleri de çok başarılı ayrıca eski bir kültürünün olmasında ötürü kendi özel biralarını da üretiyorlar. Futbol, buz hokeyi maçlarının olduğu günlerde önceden gitmenizi tavsiye ederiz. Yoksa yer bulamadık demeyin… 😉

Patarei Prison

Terk edilmiş bir hapishane. Burası pek eğlenceli bir gezi noktası değil, baştan uyaralım. İçeriği girdiğinizde hem Nazi hem de Komunizm baskısı sırasında mahkumların ve kurbanların ne şartlar altında tutulduğunu ve neler çektiklerini anlayabiliyorsunuz.

Örneğin; aşağıdaki alanda kışın ateşi yükselen mahkumları soyup bu üstü açık yerde bekletiyorlarmış ki vücut ısıları normale düşsün. Auswitz gibi yerleri gören biriyseniz buraya da uğrayabilirsiniz. Old Town’dan bir 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Linnahall

Eskiden liman, şehir hizmetleri gibi birçok amaç için kullanılan yer şimdilerde renovasyon çerçevesi ile tekrardan düzeltilmeye çalışıyorlar. Bu arada en güzel yanı üzerinden donmuş Baltık Denizi’ni, güneşin batışını seyredebilirsiniz ama kışın oldukça soğuk oluyor.

İçliğinizi giyip gidin yoksa çok uzun süre kalamayacağınızı garanti ederiz. 🙂

Pirita Beach

Şehrin biraz dışına doğru çıktığınızda yürüyüş ya da piknik yapabileceğiniz, kendiniz ile vakit geçirebileceğiniz bir sahil var.

Aynı zamanda Tallinn’in şehir silüetini de temiz bir şekilde görebileceğiniz…

Beyaz Geceler‘de güneşi geç saatlerde batırabileceğiniz…

Kadriorg

Tallinn’in en büyük, en güzel parkı. İçinde Kadriorg Sarayı da bulunur. Park o kadar eski ki ismi Çar I. Petro’nın eşinin isminden almaktadır, o kadar.

Aynı zamanda Kumu Sanat Müzesi de ayrıca Kardiorg’a çok yakın bu sayede müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Kadriorg’a şehir merkezindeki tramvayı kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.


Vadabuse Valjak

Tallinn Old Town haricindeki ana meydanı aynı zamanda Old Town’a farklı bir giriş kapısı. Devasa haç ve büyük meydan ile törenlerin ana yeri. Haçın arkasındaki tepe ise mükemmel bir dinlenme noktası! 🙂

TV Tower

Şehrin biraz dışında kalan devasa TV kulesine gidip manzarayı seyredebilirsiniz. Yeri tam olarak burası ama uyarmadan geçmeyelim. Kışın sis ve kar olduğunda hiçbir şey göremeyeceksiniz. 🙁

Jagala Waterfall

Aslında geniş bir şelaleden bahsediyoruz ama kışın soğuklarında donan bir şelale oluyor. Hayatınızda hiç donmuş bir şelale gördünüz mü bilmiyoruz ama biz görmemiştik. Dünya hali, amacımız farklı şeyler görmek! Tallinn şehir merkezinden araba ile yaklaşık 30-45 dakika arasında ulaşabiliyorsunuz. Rotayı şuraya bırakıyoruz.

Yol çok keyifli, kendinizi bir araba reklam filminde gibi hissediyorsunuz.

Estonya ve Tallinn Hakkında Yararlı Bilgiler

  • Estonya’yı bir ara destinasyon olarak kullanabilirsiniz. Gemi ile 2 saatte Finlandiya’nın başkenti Helsinki‘ye, otobüs ile yaklaşık 6 saatte Rusya’nın St. Petersburg şehrine ulaşabilirsiniz. (Yalnız Rusya artık vize istediği için vizenizin olduğunu mutlaka kontrol edin.) Baltık Turu yapmak isterseniz, Riga ve Vilnius da 8 saatlik bir rota ile ulaşılabilir.
  • Estonya’nın ikinci büyük ve âdeta öğrenci şehri olan Tartu’yu ziyaret edebilirsiniz. Otobüs ve tren ile 2 saat gibi bir sürede ulaşılabilir.
  • İnternet hakkı almanıza hiç gerek yok. Her yerde Wi-Fi ağları var hatta ormanlarda bile! Evet, şaka yapmıyoruz.

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir