İkisi Bir Arada: Budapeşte

Yok, yok merak etmeyin. Nescafé sponsorluğunda bir gezi değil. Buda ve Peşte yakalarını bir araya getirdiğimiz bir gezi. “Hazır vizemiz var.” deyip atlayıp, çıkarma yaptığımız Macaristan seyahatimiz: Budapeşte!

Havalimanından Tren İstasyonuna Ulaşım

Budapeşte Havalimanı’ndan tren istasyonuna nasıl ulaşılır?” onu anlatacağız çünkü biz Budapeşte’yi sona bırakıp Szeged‘deki “Szegedi Borfesztivál” yani şarap festivaline yetişmeye çalışıyorduk.

Havalimanında 2 tane terminal var: 2A ve 2B olarak. Biz B’ye indik. Bu arada bizi “Nothing to Declare” kısmında durdurdular. Klasik sorular sordular. Buraları geçtikten sonra çıkacağınız alanda paraya yani Forint’e (kısaltması HUF) ihtiyaç duyabilirsiniz. Euronet yazan bir ATM var, buradan ihtiyacınız kadar Forint çekin. Daha sonra döviz bürosuna uğrarsınız.

Devam edelim: Havalimanından tren durağına gitmek için otobüs kullanmanız gerekiyor. Otobüs bilet fiyatı 350 Forint civarındaydı. Otobüs numarası 200E. DİKKAT: Biletinizi otobüslerin içindeki turuncu renkli küçük makinelere okutmanız gerekiyor. Okutmazsanız kaçak binmiş olursunuz, elinizde biletiniz olsa dahi. Otobüsle yanlış hatırlamıyorsak 5 durak gideceksiniz, 10 dakikalık bir mesafe. Ferihegy Vasutalllomas durağında ineceksiniz. Otobüsten indikten sonra da üst geçit kullanıyorsunuz ilk soldaki değil, ikinci soldaki merdivenden ineceksiniz. Bilet alırken kadın size “Intercity?” diye bir soru soracak. Bunun anlamı 5 kişilik rastgele oturulabilir kompartımanlar, bir de otobüslerdeki gibi numaralı ayırt etmek için. Seçim sizin; Türkçe olarak “normal” deyin, evet! 🙂 Yani rastgele oturma düzeni. Durduk yere fazla para harcamaya gerek yok. Bunun ücreti de 3.700 ya da 4.000 Forint. Normalde öğrenciye bunun yarısı fiyat ama o ülkede öğrenci olmanız gerekiyor. Gereksiz cezadan kaçının!

Tren gelince önemli olan şey 20 saniye içinde binmeniz lazım, hemen kalkıyor. İçine binince sorun. Trenle 2 saatte Szeged’e varıyorsunuz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Öncelikle şehirde her yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Eğer oteliniz ya da hosteliniz merkezi ise (ki biz size aşağıda önereceğiz.) ulaşım kartı almanıza hiiiiç gerek yok! 🙂 Önce Buda tarafı ile başlıyoruz.

Gellert Tepesi

Şehir manzarası için ideal noktalardan ilki. Bu arada burası baya Belgrad Ormanı, Kültürpark, Vondelpark gibi bir yer Macarlar için… Millet hamağı ile gelmiş keyif yapıyor, çocukları ile çimlerde yuvarlanıyor. Biz turistler ise tırım tırım gezerek onlara imreniyoruz.

Tepede gördüğünüz heykelin olduğu yer Gellert Tepesi. Oraya doğru gideceksiniz. Aşağıda kaldığımız hostelden bahsetmiştik. Hemen hemen tam karşı kıyıda kalıyor.

Termaller

Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere Budapeşte’de termaller çok yaygın ve meşhur. İki tane büyük varmış: Széchenyi ve Gellert. Biz Gellert’i tercih ettik. Hem hostelimizin karşı kıyısında olduğu için hem de hostelden direkt giriş ödemesini yapabilediğimiz için. Win-win!

Gellert Termali’nde birçok havuz var. Bu havuzda suni dalga da oluşturuluyor. Çok eğlenceli!

Bu arada biz mayo, havlu, terlik vesaire götürmemiştik ama Szeged’de de bir termal maceramız olduğu için oradan almıştık. Budapeşte şehrine alışverişe gidiyorum derseniz farklı ama bunlar yoksa siz yanınızda götürün, termale girmeden de Türkiye’ye dönmeyin. 😉

Buda Kalesi (Budin)

İçinde Ulusal Galeri, Tarih Müzesi, Kütüphane gibi bölümleri barındıran kale hem Gellert Tepesi gibi şehre yukarıdan bakabilmenizi sağlamasının yanı sıra eğer Gellert Tepesi’nden – Parlamento Binası tarafına gidecekseniz, yolunuzun üstünde bir durak daha anlamına geliyor. Biz içine girmeden bahçesinde vakit geçirmeyi tercih ettik.

Balıkçı Tabyası

Üst noktasına çıkarak birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle selfie’ler için çok ideal bir nokta. Dikkat edin de düşmeyin ama! Giriş ücreti 800 HUF.

Budapeşte manzarası için sayılı güzel yerlerden biri.

Matthias Kilisesi

Çok fazla söze gerek yok aslında. Giriş 1.500 HUF. Upuzun kulesi ve çevresindeki anıtlarla gitmeniz gereken bir bölge. Balıkçı Tabyası da buraya çok yakın. Ek olarak yakınlarda bir yerde Starbucks var, dinlenmek ve internet için önemli bir detay verdik, haydi iyisiniz. 😀 Starbucks’lar kırmızı çizgimiz. Lütfen! (Ah, bir de Türkiye’deki Ristretto Bianco olaydı, Ah!)

Büyüklüğünü yanına gidince anlıyorsunuz, boynumuz koptu. 🙁

Margaret Adası

Buda ile Peşte arasında kaçış yeri. Bir nevi pastoral portal gibi… Bu sayede şehrin hay huyundan uzaklaşır. Elin memleketinde çerezinizle mini bir piknik yapabilirsiniz. Biz yaptık, tavsiye ederiz.

Bu ada ile Peşte tarafına geçiyoruz. Hop!

Zincir Köprü

Köprü girişlerindeki Aslan heykelleri sebebiyle aynı zamanda “Aslanlı Köprü” olarak da biliniyor. Şehrin ana simgelerinden biri.

Çekirdek çitlemeyin ama hakkını yemeyelim manzara çook güzel!

Peşte tarafında köprü yakınlarda pub, cafe tarzı yerler var. Onlarda oturup günü batırabilirsiniz. Gençler köprü girişlerinde demirlerin üzerine uzanıyor, fotoğraf çektiriyor. Bu da bir opsiyon tabii…

Aziz Stefan Bazilikası

Budapeşte’nin en büyük kilisesi olup içeri girişler yanlış hatırlamıyorsak 3.000 Forint civarında olması gerekiyor. İçi de dışı gibi el emeği göz nuru… Hatta arada kilisede konserler veriliyormuş. Matthias yerine buna girmeye karar kıldık. En azından bir tanesi görüp kendi tarzlarını görmek gerekiyor. Bir de asansör vasıtası ile kubbesine çıkılabiliyor, burada neo-rönesans stili bazilika tavan süslemeleri hayranlık uyandırıyor.

Sağa dönünce karşınıza Starbucks da çıkıyor, ola ki çan seslerinde kahve yudumlamak isterseniz; alın size fırsat!

Büyük Market

Bizim lisanımızda baya baya “hal” 🙂 Sakın bizim haller ile kıyaslamayın!

Gel vatandaş geeel!

Biz ekip olarak genelde lokal insanların gittiği yerlere gitmeyi; onların alışveriş yaptıkları yerleri incelemeyi çok seviyoruz. Burası da onlardan biri.

Terör Evi Müzesi

Biz girmedik, arkadaşımız çok görsele ve videoya dayalı olduğunu söyledi. “Tallinn‘de gittiğimiz gerçek eski hapishaneden ve diğerlerinden sonra sarmaz.” dediği için vazgeçtik ama içeride Nazi İşgali, Sovyet İşgali, yer altı mahzenleri ve hücreleri tasarlamışlar. Duyduğumuz göre baya interaktifmiş. Sizin geziniz, sizin kararınız! Giriş ücreti ise 3.000 HUF. Ziyaret saatleri ise 10:00 ile 18:00 arası. FYI!

Dışarıdan bakmakla yetindiğimiz hatta yaklaşmadığımız Terör Evi.

Kahramanlar Meydanı

Hösök Tere” diye geçiyor. Buraya Andrassy ut Caddesi üzerinden yürüyerek gelebilirsiniz. Böylece o caddeyi gezmiş olursunuz. Biz dönerken zaman kaybetmemek adına metro kullanmıştık. Tek binişlik bilet işinizi görür. Turuncu makinelere biletinizi okutmayın unutmayın. 😉

Mantık ve büyüklük olarak çok farklı olsa da bize Paris‘teki Concorde Meydanı’nı hatırlattı.

Parlamento Binası

Devlet Binası değil, âdeta sanat eseri!

Açıkçası içeri giriş biraz tuzlu ya da biz gezinin sonuna bırakınca bize tuzlu geldi, bilemedik! İsterseniz siz bir girin, bize anlatın. Biz dış mimarisinin ihtişamı ile yetinmeyi yeğledik. Bir de ufak bir tavsiye verelim, karşı kıyaya geçip akşamüstü ışıklarının açılışını bekleyin. Çok güzel fotoğraflar yakalarsınız Instagramcılar! 😉

Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar

Her gezide böyle bir hüzünlü, yürek burkan noktalara denk geliyoruz. Paris’teki Prenses Diana Anıtı gibi… Neyse konuyu dağıtmayalım, bu ayakkabılar 2. Dünya Savaşı’nın başrol oyuncusu Hitler’in Yahudi düşmanlığının eseri. Burada Hitler ideolojisini benimseyenler, ele geçirenleri Yahudilerin ayakkabılarını çıkarmalarını ve Tuna’ya atlamalarını istemişler, sonrasında vahşice infaz edilmişler.

Tuna, yahudi soykırımına şahitlik etmiş.

Tuna Nehri Bot Gezisi

Biz yapmadık ama yapan çokça +50 yaş ortalamasına sahip çift var. Özellikle akşam yapılıyor. Arzu eden olursa denesin, sonra güzel mi değil mi, bize yazsın!

Işıkların çevrelediği, Tuna’nın altında aktığı ve Parlamento Binası’nın önünden geçildiği bir tur.

Budapeşte’de Konaklama

Biz Flow Hostel‘te kaldık. Büyük Market’e ve Tuna Nehri’ne çok yakın. Personel güler yüzlü ve çözüm odaklı. Odalar temiz. Ayrıca 4 kişilik odada çok da ucuza kalmıştık. Tavsiye ediyoruz.

Bonuslar

  • New York Palace – Google’da arattığınızda lüks yeme-içme yeri olduğunu göreceksiniz, anlayacağınız gibi mimariye para veriyorsunuz. Cebime uygun derseniz ne âlâ!
  • Corinthia Hotel Budapest – Wes Anderson filmlerinde bir kare yakalamak isterseniz buraya gelin çünkü herkes burayı Grand Budapest Hotel‘deki otele benzetiyor ama bizce ne alaka?
  • Konyha – Konya, evet. Asdfghjk. Güzel atıştırmalık, kahve mekanı. Bu mekanın olduğu bölgede ara sokaklarda çok tatlış mekanlar keşfetmeye hazır olun.
  • Alışveriş yapacakları ise Vaci Caddesi’ne alalım. (Peşte tarafında.) Bu cadde üzerinde Hard Rock Cafe‘de var. Zara ve diğer tüm ilginizi çeken mağazaları bu cadde üzerinde bulabilirsiniz.

1.000 kelimeyi aşmışız sayın takipçilerimiz. Umarız, sıkmadan faydalı bilgiler vermişizdir. Eğer “Şu eksik kaldı ya da kafama bu takıldı.” derseniz, bize yazmakta serbestsiniz. 😉

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir