Avrupa’da Gittiğinizde Mutlaka Uğramanız Gereken 5 Mekan

Ülkelere ya da şehirlere gittiğinizde MUTLAKA uğranması gereken yerler var. Bazı insanlar bunu bir “meydan okuma” bilip o şehirlere sadece onları görmeye gidiyorlar. Onlar dediklerimiz; müzeler, Michelin yıldızlı restoranlar, konserler gibi gibi… Bu liste uzar gider. Biz de midemize düşkün bir ekip olarak gittiğimiz ülkelerde beğendiğimiz güzel yemek tabaklarını sizin için sıralayıp mini bir top 5 listesi hazırladık. Öznel bir liste, unutmayın her damağın tadı farklıdır. 🙂

Paris – Café des Deux Moulins

Amelie gibi sizde Creme Brulee yemek isterseniz. Filmdeki aynı sahneyi kendiniz canlandırabilirsiniz. Standart bir menüsü var: Creme Brulee ve kahve şeklinde. Paris‘e gittiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Paris – Léon de Bruxelles

İki yer ile Paris‘e biraz kıyak geçtik sanırız. Gitmişken bir değil, iki defa güzel yemek yersiniz. Burası şöyle sofistike bir akşam yemeği, aperatif ve tatlı yiyebileceğiniz bir yer.

Numnum.

Fiyat olarak euro bazında biraz tuzlu ama olsun. Şarapta marine edilmiş midyeler, patates ve içeceğiniz ile Paris’in tadını çıkarıyorsunuz.

Belgrad – KralJ Caffe

Dükkanı komşularımız, Yunanlılar işletiyor. Hamur işini sevenler, Sırbistan‘a geldiğinde hemen buraya uğramalı. Dükkan çok küçük olmasında dolayı çok şirin. Naneli su ikramı var.

Yani keyfiniz ne isterse yiyebilirsiniz. Tatlı poğaçalardan muffinlere, böreklere kadar kahvaltı edebileceğiniz birçok seçenek var. Bizim milletimiz kahvaltıya önem verir, orada da yardım komşudan gelmiş.

Tallinn – Olde Hansa

Orta çağda yemek ziyafeti çekmek istiyorsanız Estonya‘nın başkenti Tallinn’deki bu restoran tam size göre. O gotik mimariye göre hazırlanan mekanda garsonlar pagan kıyafetleri ile karşılıyor sizi. Ballı bira, geyik eti, ayı eti gibi opsiyonlar mevcut.

Old Town’a giriyorsunuz, sapmadan ilerliyorsunuz. Solda karşınıza çıkan beyaz bina. Meydana çok yakın.

Reggio Emilia – Il Pozzo Ristorante Enoteca

Kapanışı da Michelin yıldızı almış, kitaplarda yer etmiş, bizim için sürpriz olan bir yer ile yapıyoruz. Roadtrip yaparken Cinque Terre’ye yolunda karşımıza çıkan Reggio Emilia’da karnımızı doyurmak için bulduğumuz enfes mekan. Bahçesi de güzeldi ama hava bira soğuk olduğu için içeride yedik. Etleri yumuşacık, lokum gibi…

Garsonlar çok kibar, iç tasarımı çok tatlı ve sıcak.

Umarız karnınız açıkmamıştır. Keşke yine gidebilsek bu güzel yerlere! Sizin önerilerinizi duymak isteriz. Yorumlara bırakın. 🙂

Önerilen Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir